2020 yılı için net asgari ücret belli oldu!

1027497245-1.jpg

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bu sene de Asgari Ücret Tespit Komisyonu’muz kararını oy çokluğu ile aldı” dedi.

Selçuk ayrıca “2020 yılında asgari ücret desteğini tüm işletmeler için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu” dedi

“İşverene asgari ücret desteği artırılmalı”

Asgari ücreti işveren ve işçi tarafından değerlendirdiklerini söyleyen KMPG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç, “İşçi tarafından asgari ücretin yüzde 15’lık artışı bana göre iyi bir artış, ama işçinin satın alım gücünü de ayrıca değerlendirmek lazım. İşveren açısından değerlendirildiğinde oldukça yüksek geldi. Ekonomik programdaki hedeflere baktığımızda yüzde 8,5’lık bir enflasyon hedefleniyor. Memur maaş zammına bakıyoruz son dönemde 4+4 verildi yani yüzde 8’lik bir artış oldu. İşveren desteği önemli yüzde 75’e düştü. Asgari ücretin işveren üzerindeki yükü de arttı. İşverene yönelik asgari ücret desteğinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. İşverene yükü 3 bin 458 lira” dedi.

“Gelecek yıl hedefimiz yaklaşık 2 katına yakın olması”

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucu Haluk Bürümcekçi, “kamudaki daha önceki toplu sözleşmelere ve memur akışlarına baktığımızda onlara göre daha cömert bir teklif olduğu görülüyor” dedi.

Bürümcekçi bunun daha cazip olması enflasyon yüzde 8,5’luk hedefinin tutması ile olacağını söyleyerek, “Asgari ücret iç talep ve hizmet enflasyonu açısından da belirleyici olmasını sağlıyor. Gelecek yıl hedefimiz yüksek olması 2 katına yakın olması. Bu hedefe ulaşmayı zorlaştıracak gibi görünüyor” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum