Yeşilçam filmlerini aratmayan hikaye; kaza geçirdi gözleri görmeye başladı

1580835476565-raa.jpg

Polonya’da görme engelli bir kişi geçirdiği trafik kazası sonucu 20 yıl aradan sonra yeniden görmeye başladı.

Polonyalı Janusz Goraj isimli adamın hayatındaki köklü değişiklik, 2 yıl önce Gorzow Wielkopolski kentinde geçirdiği trafik kazasıyla başladı. Küçük yaşta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle sağ gözünü tamamen kaybeden Janusz Goraj, sol gözünde de büyük oranda görme yetisini kaybetti.

Goraj’a 2 yıl önce yaya geçidinde yolun karşısına geçmek isterken araba çarptı. Çarpmayla kafasını önce arabanın kaportasına sonra da asfalta vuran Goraj, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

Muayenede ortaya çıktı

Gorzow Wielkopolski İhtisas Hastanesi’nde yapılan tetkikler sonucu kalçasında kırıklar olduğu tespit edilen Polonyalı adamın ortopedi servisinde uzun süreli tedavi süreci başladı.

Goraj, kazadan birkaç gün sonra uzaktaki nesneleri az da olsa seçebildiğini fark etti. Goraj, hastanedeki tedavi sürecinde göz doktoruna da muayene olurken yapılan muayenede Goraj’ın daha önce hemen hemen hiç görmeyen sol gözünün de görmeye başladığı ortaya çıktı.

Tedavinin yan etkisi, etkili oldu

Yıllar sonra çevresindeki nesneleri ve insanların yüzlerini görmenin mutluluğunu yaşayan Polonyalı adam, tekrar görebilmesini kaza esnasında kafasını çarpmaya ve sonrasında uygulanan tedaviye bağlarken, doktorlar ise durumun uygulanan tedavinin yan etkisi olabileceğini belirtti.

Gorzow Wielkopolski İhtisas Hastanesi Basın Sözcüsü Agnieszka Wisniewska, bu durumun Goraj’a kalçasındaki kırık nedeniyle uygulanan uzun süreli tedavinin “istenen” yan etkisi olabileceğini ifade etti.
Öte yandan Polonyalı Goraj, hastaneden taburcu olmasının ardından ise güvenlik şirketinde çalışmaya başladı.

Kaynak:İHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum