Venezüella’dan ABD’ye diplomatik ilişkileri düzeltme çağrısı

delcy_rodriguez__mg_3710_rh1490809827.jpg_724625556.jpg

Venezüella Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, ülke muhalefetiyle görüşmelerin tekrar başlatılmasının ardından ABD’ye diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme çağrısında bulundu.

Rodriguez, başkent Caracas’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetiyle diplomatik bağlarını ve diyaloğunu yeniden tesis etmesinin mantıklı bir eylem olacağını belirtti.

Maduro’yu devirmeyi başaramayan Washington’un izleyeceği ‘tek bir yolun’ kaldığını söyleyen Rodriguez, bunun da müzakere ve diplomatik iletişim olduğunu dile getirdi.

Rodriguez ayrıca, pazartesi günü hükümet ve Guaido’nun koalisyonu dışındaki muhalif partilerle Venezüella krizini çözmeyi amaçlayan siyasi değişikliklere ilişkin müzakerelerin başlatılması yönünde yapılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Anlaşma, 55 sosyalist vekilin, muhalefetin domine ettiği Ulusal Meclis’e geri dönmesini ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ön görüyor. Anlaşmanın katılımcıları arasında eski devlet başkanı adayı Javier Bertucci de yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum