Uluslararası Göç Örgütü: En az 380 Latin Amerikalı göçmen yaşamını yitirdi

1039214146.jpg

BM kuruluşu IOM’in Sözcüsü Joel Millman, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Karayip Denizi’nde son iki ayda üç ayrı deniz kazasında en az 80 Venezula vatandaşının hayatını kaybettiğini veya kaybolduğunu aktardı.

Sözcü Millman, söz konusu Venezüellalılardan hayatta kalanların ve ölenlerin akrabalarının ifadelerine göre, düzensiz göçmenlerin denizdeki yolculuğunun insan kaçakçıları tarafından organize edildiğini belirtti.

Bu yıl şimdiye kadar 380 Latin Amerikalı düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Millman, geçen yılın aynı döneminde ise 241 kişinin yolculukları sırasında öldüğünü anımsattı.

Millman, 2019’da hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun Karayip Denizi’nde boğulanlar ile ABD-Meksika sınırını geçmeye çalışan Orta Amerikalı düzensiz göçmenlerden oluştuğunun altını çizdi.

ABD-Meksika sınırında 30 Mayıs’tan bu yana en az 23 insanın yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Millman, IOM verilerine göre, düzensiz göçmenlerin 144’ünün Meksika’da, 143’ünün Karayip Denizi’nde, 66’sının Meksika’nın güney sınırında ve 27’sinin de Güney Amerika’da öldüğünü kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum