Trump’ın Ukrayna Özel Temsilcisi Volker istifa etti

1569647735102-volker.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker’ın, Trump’ın azil soruşturmasına neden olan Ukrayna krizi nedeniyle görevini bıraktığı ifade edildi.

ABD medyasına yansıyan haberlerde, 2017 yılından bu yana Ukrayna Özel Temsilciliği görevini yürüten Volker’ın istifa mektubunu dün Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya sunduğu belirtildi.

Pompeo veya ABD Dışişleri Bakanlığı henüz konu ile ilgili açıklamada bulunmadı.

Ne olmuştu?

Trump’ın Ukrayna lideri Volodomir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Demokrat Parti başkan aday adayı ve eski başkan yardımcısı Joe Biden’ın oğlu Hunter’a yozlaşma soruşturması açması için baskı yaptığı iddia edilmişti. Hunter Biden, babasının başkan yardımcılığı yaptığı dönemde Ukraynalı bir doğal gaz şirketinin yönetim kurulundaydı. ABD basını, konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde bahsi geçen telefon konuşmasından kısa bir süre önce Trump’ın emriyle ABD’nin Ukrayna’ya yapılacak olan 391 milyon dolarlık yardımı dondurduğunu aktarmıştı.

Trump, Zelenskiy ile yaptığı telefon konuşmasında Biden’dan bahsedildiğini kabul etmiş, ancak konuşmanın içeriği ile ilgili detay vermemişti.

Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, telefon konuşmasını ‘anayasal sorumlulukların ihlali’ olarak değerlendirdi ve Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıkladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum