Trump, Cemal Kaşıkçı sorusunu yanıtlamaktan yine kaçındı

1561794876320-sgtfs.jpg

Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki görüşmede Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkındaki soruyu yanıtlamadı.

NTV’nin haberine göre Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley, Osaka’daki G-20 Zirvesinin ikinci gününde çalışma kahvaltısında bir araya gelen Trump ile  Muhammed bin Selman arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gerçekleşen ikili görüşmede Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir soruya yanıt vermekten kaçındı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından Birleşmiş Milletler Raportörü Agnes Callamard açıkladığı raporda cinayetten Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğunu belirtmişti. Washington Post Gazetesi için yazan Kaşıkçı cinayetinin ardından Trump’ın tavırları eleştirilmişti.

Suudi Veliaht Prens  Muhammed bin Selman ise ABD ile ülkesi arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Görüşmede İran, ABD-Suudi Arabistan iş birliği ve küresel petrol piyasası konuları ele alındı

İkili arasında verimli bir görüşmenin gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede, Ortadoğu ve küresel petrol piyasalarında istikrarın güvence altına alınmasında Suudi Arabistan’ın kritik rolü, İran’dan yükselen tehditler, ABD ile Suudi Arabistan arasında artan ticaret ve yatırım, ayrıca insan hakları meselelerinin önemi konuları ele alındı.”

“Suudi Arabistan büyük bir alıcı”

Öte yandan görüşme öncesinde Trump’ı takip eden basın mensuplarına kısa açıklamalar yapan ikilinin, karşılıklı olarak iki ülke arasındaki ilişkilere atıf yaptığı bildirildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde Trump’ın, “Suudi Arabistan’ın ABD’den çok fazla ürün alan büyük bir alıcı olduğunu” söylediği kaydedildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırında görüşebileceğini ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de Huawei de dahil birçok ticari meseleyi görüşeceğini kaydeden Trump, “Eğer ben başkan olmasaydım şu anda Kuzey Kore ile savaş olabilirdi.” değerlendirmesini yaptı.

G-20 Zirvesinin ikinci gününde Muhammed bin Selman’an sonra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşecek olan Trump’ın bir araya geleceği son lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum