Trudeau ‘İfade özgürlüğü sınırsız değil’ dedi, Kanada karıştı

1033784161_0-220-3500-2113_1000x0_80_0_1_badc45b1f3484f3ba30b5882879169bd.jpg

Fransa’nın İslamcı terör sarmalına girdiği dönemde Kanada Başbakanı Trudeau’yu ifade özgürlüğünü korumamakla suçlayan anamuhalefet lideri, “İfade özgürlüğü demokrasimizin temel direğidir” dedi. Birçok Kanadalı gazetecinin ikiyüzlülükle suçlayıp istifasını istediği Trudeau, uluslararası tepkileri de çekti.

Fransa, Charlie Hebdo’nun uğradığı cihatçı katliamının davasının görülmesi öncesi Muhammed peygamberlerini yeniden yayımlamasını takiben bir dizi terör saldırısının hedefi olurken, Kanada’da bu karikatürleri gösterme hakkıyla ilgili soruya Başbakan Justin Trudeau’nun verdiği yanıt, muhalefetle basının tepkisini çekti.

“Diğerlerine saygı göstererek hareket etmeyi ve birlikte toplumu ve gezegeni paylaştıklarımızı keyfi ya da gereksiz şekilde incitmemeyi kendimize borçluyuz. İfade özgürlüğünü daima savunacağız, ama ifade özgürlüğü sınırsız değildir” diyen Başbakan Justin Trudeau’ya, anamuhalefetteki Kanada Muhafazakar Partisi lideri Erin O’Toolesert yanıt verdi.

Başbakanın İslamcı saldırıların gölgesinde ifade özgürlüğüne destek vermemesi karşısında dehşete düştüğü mesajını veren anamuhalefet lideri, Trudeau’yu demokrasinin temel direklerinden birini baltalamakla suçladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum