Sürgünde yaşayan Mısırlı iş insanı Muhammed Ali, Sisi’nin kabusu oldu

iste-sisinin-kabusu-olan-adam-muhammed-ali-h1569255146-a30211.jpg

İspanya’da sürgünde yaşayan Sisi karşıtı Mısırlı iş insanı Muhammed Ali, sosyal medya videoları ve kullandığı argümanlarla, son 6 yıldır neredeyse hiç kapsamlı gösteri düzenlenmeyen Mısır’da insanları sokağa çıkarmada etkili oldu.

Mısır, haftalar içinde ülkenin en popüler figürleri arasında giren müteahhit Muhammed Ali’yi (41) konuşuyor. 2013’te darbe ile iktidara gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla cuma ve cumartesi günü düzenlenen gösterilere neden olan Ali, gelecek cuma için on binlerce kişinin katılacağı yeni bir gösteri çağrısında bulundu.

Hürriyet’ten İlker Sezer’in haberine göre dün sosyal medyadan 30 dakikalık yeni bir video yayınlayan iş insanı, Sisi’nin bu hafta istifa etmemesi durumunda cuma günü yeni gösterilerin düzenleneceğini duyurdu.

15 yıl boyunca Mısır ordusunun kapsamlı inşaat projelerine dahil olan Amlak İnşaat’ın sahibi, kamu harcamalarındaki yolsuzluklara ilişkin bilgilerini açıklayarak halkın mobilize olmasına neden oluyor. Ali, Sisi ve ailesinin kamu parasını Kahire’nin kırsalında ve İskenderiye’deki lüks inşaat projeleriyle heba ettiğini öne sürüyor. Sürgündeki müteahhit, Sisi’nin Mısır’daki herkesin bildiği ‘düşük seviyedeki yolsuzluğu’ yeni bir düzeye çıkardığını öne sürüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum