Sudan’da ordu ile sivil yönetim isteyen muhalefet anlaştı

1556455735507-sudan.jpg

Protestocular 7’si asker 8’i sivil 15 kişilik bir oluşum istiyor

Sudan’da 30 yıldır iktidarda olan Ömer El Beşir‘i istifaya zorlayıp yönetimi ele alan ordu ile sivil iktidar isteyen muhalefet arasında geçiş konseyi kurulması noktasında anlaşma sağlandı. Ancak konseyin nasıl şekilleneceğine ilişkin henüz mutabakata varılamadı.

Yerel kaynaklara göre, askerler ile sivil yönetim isteyen protestocular arasında ortak bir geçiş kurulu oluşturması konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak iki taraf arasında geçiş kurulunun nasıl şekilleneceği konusunda uzlaşmazlık devam ediyor. Ordu 3’ü sivil 7’si asker 10 kişiden oluşan bir konsey oluşturulması konusunda ısrarcıyken, protestocular 7’si asker 8’i sivil 15 kişilik bir oluşum istiyor.

Bir an önce sivil yönetime geçilmesini isteyen protestocular ve askerler arasında ilk resmi görüşmeler bu ayın ilk günlerinde başlamıştı. Ömer El Beşir’i tutuklayan ordu, ülkenin iki yıl boyunca Sudan Askeri Geçiş Konseyi (TMC) tarafından yönetileceğini duyurmuştu.

Yönetimin sivillere devredilmesini isteyen binlerce protestocu ‘milyonluk protesto çağrısıyla” geçtiğimiz hafta başkent Hartum sokaklarına dökülmüş ve Sudan Savunma Bakanlığı önünde eylem yapmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum