Netanyahu’dan AB ülkelerine ‘İran’a yeni yaptırımlar uygulama’ çağrısı

1037538893.jpg

Haftalık olağan kabine toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın şartlarına uymayacağını açıklamasının ‘oldukça tehlikeli’ bir adım olduğunu söyleyerek, AB ülkelerine İran’a ek yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

İran’ı, uranyumu belirli bir seviyenin ötesinde zenginleştirmeyeceği sözünü çiğnemekle suçlayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Almanya, Fransa ve İngiltere yönetimindeki arkadaşlara seslenmek istiyorum. Bu anlaşmayı siz imzaladınız ve onlar (İran) bu adımları atarsa ciddi yaptırımlar uygulanacağını söylediniz. Bu Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararıydı. Neredesiniz?” dedi.Netanyahu, İran’ın atom bombası yapmayı hedeflediğini iddia ederek, “Uranyumun zenginleştirilmesi tek bir nedenle yapılır. O da atom bombası yapmak için” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin Nükleer anlaşmada taahhüt ettiği uranyum zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğini belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 8 Mayıs günü yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle “yükümlü olduklarını” ancak 60 gün sonunda nükleer anlaşmada kalan 5 ülkenin (Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa) İran’ın anlaşmadan kaynaklı menfaatlerini yerine getirmemeleri durumunda söz konusu ‘yükümlülüğün sona erdireceğini’ duyurmuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum