Merkel Trump ile arasına ‘mesafe’ koydu

1550995036092-5-afde-07-d-0490-ca-0518109-bc-2.jpg

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump‘ın 4 azınlık Kongre üyesi hakkında yaptığı, Temsilciler Meclisi tarafından “ırkçı” olarak nitelendirilen yorumları reddettiğini söyledi.

Bir basın mensubunun sorusunu yanıtlayan Merkel’in Trump’ın “Ülkenize dönün” dediği azınlık Kongre üyelerinin arkasında olduğunu söyledi ve Trump’ın yorumlarını kabul etmediğini ifade etti.

Merkel ayrıca, “ABD’nin gücünün arkasında farklı milletlerden birçok kişinin ülkeye katkı sağlamasından geldiğini” söyledi ve bu açıklamaların ABD’nin gücünü baltaladığını söyledi.

Trump’ın paylaşımlarına AB Brexit Başmüzakerecisi Guy Verhofstadt, Britanya Başbakanı Theresa May, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Kanada Başbakanı Justin Trudeaugibi birçok isim tepki göstermişti.

Ne olmuştu?

Trump pazar günü Kongre üyeleri İlhan OmarAlexandria Ocasio-CortezAyanna Pressleyve Rashida Tlaib hakkında şöyle bir paylaşımda bulundu:

“Hükümetleri tam anlamıyla felaket olan, dünyanın en kötü, en yozlaşmış ülkelerinden gelen ‘ilerlemeci’ Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi kadınların, ABD gibi dünyanın en güçlü ve harika milletine hükümetin nasıl işleyeceğini söylemeye çalışması çok ilginç.

Neden geldikleri tamamiyle bozulmuş ve suç dolmuş yerlere dönüp oraları düzeltmiyorlar? Sonra döner bize nasıl yapıldığını gösterirler. Bu yerlerin sizin yardımınıza ihtiyacı var.

Eminim Nancy Pelosi, gitmeniz için seyahat ayarlamalarınızı yapmaktan memnun olacaktır”

Trump, bu paylaşımın büyük tepki görmesine rağmen konu hakkındaki söylemlerini sürdürmüştü. ABD Başkanı salı günü yaptığı paylaşımda, “Bizim ülkemiz özgür, güzel ve çok başarılı. Eğer ülkemizden nefret ediyorsan, veya burada mutlu değilsen terk edebilirsin” yazdı.

Omar, Pressley, Ocasio-Cortez ve Tlaib pazartesi günü yaptıkları ortak basın toplantısında “Oyuna gelmeyin. Trump sadece bizi değil, çok sayıda insanı ötekileştirip susturmaya çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Temsilciler Meclisi salı günü Trump’ı dört azınlık Kongre üyesine yönelik söylemleri sebebiyle kınamıştı ve paylaşımları ”ırkçı” olarak nitelendirmişti.

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Al Green, Trump’ın bu yorumlardan sonra azledilmesi için bir yasa tasarısı hazırlamıştı ancak Temsilciler Meclisi tasarıyı reddetmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum