Macron taleplere cevap vermişti; Sarı Yelekler, 24’üncü hafta da sokaktaydı

1556437641221-sari-yelek.jpg

Kasımdan bugüne eylemlerde 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alınırken, bine yakın kişiye de hapis cezası verildi

Fransa’da Sarı Yelekler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için 24. haftada da sokağa çıktı.

Macron’un perşembe günü taleplerine ilişkin yaptığı açıklamaları yetersiz bulan Sarı Yelekler, gösterilerin Kasım’dan beri olduğu gibi başta başkent Paris olmak üzere birçok şehirde sokaklara döküldü. Paris’te Montparnasse Meydanı’nda toplanan eylemciler, İtalya Meydanı’na kadar yürüdü. Eyleme Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi lideri Jean-Luc Melenchon ve ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT) destek verdi.

Diğer bir grup da TF1 ve BFMTV kanallarının Paris’teki merkezlerinin önünde protesto eylemi yaptı. Sarı Yelekler daha sonra Republique Meydanı’na kadar yürüdü.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Paris’teki eylemlerde 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Polis, Champs-Elysees Caddesi ve Notre Dame Katedrali çevresinde eylem yapılmasını yasakladı.

Strasbourg’da ise Bordeaux Meydanı’nda gösteri düzenleyen eylemcilerle polis arasında çatışma yaşandı. Polis, Sarı Yelekler’e biber gazıyla müdahale etti.  Eylemde 26 kişinin gözaltına alındığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirilirken, Sarı Yelekler’in Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ve çevresinde eylem yapmasına izin verilmedi.

Lyon, Rouen ve Marsilya gibi kentlerde de eylemler yapıldı.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre ülke çapında eylemlere 23 bin 600 kişi katıldı. Sarı Yelekler ise bu sayının 60 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Kasım’dan beri devam eden eylemler

Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekler eylemleri, 17 Kasım 2018’den bu yana devam ediyor.

Hükümetin açıkladığı verilere göre, eylemlerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı. Eylemlerde 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alınırken, bine yakın kişiye de hapis cezası verildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum