Kuzey Kore’den Pence’in açıklamasına yanıt: “Aptalca”

Choe-Son-Hui.jpg

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son-hui, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Kuzey Kore’nin ‘Libya gibi sona erebilir’ açıklamasını “aptalca” olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmeleri planlanırken, son günlerde her iki taraf da görüşmenin ertelenebileceğini ifade etmişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son-hui, Pyongyang’un ABD ile diyaloğa girmek için “dilenmeyeceğini” vurgulayarak diplomasinin başarısız olması halinde “nükleer bir göstergeye” karşı uyarıda bulundu.

Yaklaşık 10 yıldır ABD ile çeşitli diplomatik ilişkilerde yer alan Choe Son-hui, Pence’in Kuzey Kore’nin ‘Libya gibi sona erebilir’ sözlerine uyarıda bulundu. Libya eski lideri Muammer Kaddafi’nin 8 yıl önce nükleer silahlardan feragat ettikten sonra isyancılar tarafından öldürülmüştü.

Choe Son-hui, Pence’nin sözlerini “küstah ve cüretkâr” olarak nitelendirerek, “ABD-Kore ilişkileriyle yakından takip eden bir kişi olarak, ABD Başkan Yardımcısının böyle cahil ve aptalca açıklamalarına şaşırdım. Kore’nin, ABD ile görüşme yapması tamamen ABD’nin karar ve davranışlarına bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Donald Trump Salı günü yaptığı açıklamada, müzakerelerin devam etmesi için Kuzey Kore’nin şartları yerine getirmesi gerektiğini söylemişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum