Küresel piyasalarda dolar yatay seyrediyor, hisseler “ticaret” beklentileri ile yükseldi

images-9-6.jpg

Avrupa’da işlem gören hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, Asya’daki karışık seyirli seansın ardından, yatırımcıların dikkatlerini ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki ilerleme işaretlerine çevirmeleri ile birlikte yükseldi. ABD Hazine tahvilleri hafifçe düştü.

Oto üreticileri ve madencilik hisseleri Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki yükselişe öncülük etti ve endeks Euro Bölgesi’nde otomobil satışlarının Ekim ayında sıçrama yapmasından destek buldu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yükseldi ve spot endeksin Salı günü de yükselerek üst üste beşinci günde de rekor zirveye tırmanabileceğini işaret etti. Asya’da, Tokyo hisseleri düşerken, Şanghay hisseleri yukarı yönde hareket etti. Avrupa’da devlet tahvilleri karışık seyrederken, sterlin Pazartesi günkü kazançlarının büyük kısmını korudu. Petrol vadelileri üst üste ikinci günde de düştü.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed Başkanı Jerome Powell ile Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği toplantıda Powell’ı diğer gelişmiş ülkelere göre çok yüksek olduğunu düşündüğü ABD faizleri konusunda protesto ettiğini söylemesinin ardından yatay bir seyir izledi. Fed ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Powell’ın görüşlerinin kamuoyuna yaptığı son yorumlar ile uyumlu olduğunu kaydetti.

Yatırımcılar, bu hafta risk varlıkları konusunda daha iyimserler, ancak aylardır yakından izlenen müzakereler sonrası ticaret konusundaki her gelişmeye duyarlı kalmaya devam ediyorlar. Beyaz Saray’ın Amerikan şirketlerine Çinli telekom şirketi Huawei Technologies Co. ile iş yapmaları için lisans vereceğini açıklaması olumlu karşılanırken, Pekin’in yakın bir zamanda kapsamlı bir anlaşmaya varılması konusunda kuşkulu olması ise kötümser cepheyi güçlendiriyor.

Gelişmiş ülke hisse senedi piyasaları için diğer bir zorluk ise MSCI Dünya Endeksi’nin bu yıl yüzde 21 yükselmesinden kaynaklanıyor. Bu yükselişle birlikte, endeks 2017’den bu yana en yüksek tahmini fiyat/kazanç oranına ulaştı.

Capital Economics piyasa ekonomisti Simona Gambarini, “Küresel hisse senetlerinin ticaret anlaşmasından daha fazla destek alması için çok fazla alanı olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD’de Salı günü konut başlangıçları ve Perşembe günü işsizlik maaşı başvurualrı verileri açıklanacak.

*İngiltere’de gelecek ay gerçekleştirilecek erken seçimler öncesi liderler Salı günü televizyonda ilk münazaralarını gerçekleştirecek.

*Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, New York Fed Başkanı John Williams ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari bu hafta konuşma yapacak.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) bu hafta konuşma yapacaklar arasında, Başkan Lagarde, Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Yves Mersch, Luis de Guindos, Pablo Hernandez de Cos ve Philip Lane yer alıyor.

*Çin Çarşamba günü borçlanma maliyetlerinin göstergesi olarak kredi temel faizini açıklayacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:25’te yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi.
*İtalya’da FTSE MIB Endeksi yüzde 0.7 tırmandı.
*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1.5 sıçradı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
*Sterlin euro karşısında fazla değişmeyerek 0.855 seviyesinde kaldı.
*Sterlin dolar karşısında 1.2947 seviyelerinde yatay seyretti.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 108.78 seviyesine indi.

Tahviller

*ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.82’ye çıktı.
*Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan tırmanarak eksi yüzde 0.33 seviyesine ulaştı.
*İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.202 seviyesine indi.
*Avsutralya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 4 baz puan düşerek yüzde 1.1325 seviyesine geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.1 düşerek varil başına 56.44 dolara indi.
*Londra Metal Borsası (LME) nikel yüzde 2.2 kayıpla ton başına 14,525 dolara düştü.
*Altın yüzde 0.3 değer kaybederek ons başına 1,466.42 dolara geriledi.
*Demir cevheri yüzde 1 yükselişle ton başına 84.13 dolara ulaştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum