Küresel piyasalarda Asya karışık seyretti

forex-trading-account-1024x576.jpg

Asya hisse senetleri, ticaret yorgunluğu ve Hong Kong’a ilişkin bıkkınlığın birleşme ve satın alma faaliyetlerinden kaynaklı pozitif algı üzerinde baskı oluşturmasıyla Salı günkü işlemlerde karışık bir seyir izledi.

Japonya ve Avustralya hisse senetleri sınırlı yükselirken Hong Kong hisseleri, şehrin liderinin Pazar günkü yere seçimlerin ardından yeni bir teklifte bulunmaması sonrasında düşük performans gösterdi. Çin hisseleri dalgalandı. ABD hisse vadeli kontratları Xinhua’nın müzakereciler arasındaki son telefon konuşmasını haberleştirmesinin ardından erken işlemlerde yükselmesi sonrasında fazla değişmedi. Yuan yükselmesinin ardından kazançlarının çoğunu geri verdi. ABD Hazine tahvilleri ve dolar fazla değişmedi.

Yatırımcıların dikkatini çekerek Wall Street’in rekora tırmanmasında etkili olan birleşme ve satın alma anlaşmaları arasında Charles Schwab Corp.’un TD Ameritrade Holding Corp.’u satın alma anlaşması ve LVMH’nin Tiffany & Co.’yu satın alma planı bulunuyor.

Küresel hisse senetleri birinci aşama ticaret anlaşmasının yakın olduğuna ilişkin umutların etkisiyle bu ayı da kazançla tamamlamaya hazırlanıyor. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre ABD ile Çin, Salı günü Pekin saatiyle sabah saatlerinde gerçekleştirilen bir telefon görüşmesinde birinci aşama ticaret anlaşmasının kalan noktalarıyla ilgili iletişimde kalma konusunda mutabık kaldı. Bununla birlikte Hong Kong bir gerginlik kaynağı olmayı sürdürürken Pekin, ABD’nin konuya müdahalesine yönelik muhalefetini dile getirmek için ABD Büyükelçisi’ni çağırdı.

Sydney’de Pendal Group portföy yöneticisi Amy Xie Patrick, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Ticaret görüşmelerinin aksadığı yıl başına kıyasla, Çin ekonomisi o zamandan beri çok daha fazla yavaşladığı ve ABD’de Trump’ın 2020 seçim kampanyasıyla karşı karşıya olduğu için anlaşmanın sonuçlandırılmasına yönelik iki tarafta da daha fazla istek var.” dedi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo satiyle 13:36’da yüzde 0.3 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 arttı.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.6 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1’den daha az düşüş kaydetti. Dayanak endeks yüzde 0.8 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 109 seviyesinde sabit kaldı.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında yüzde 0.1 artıda 7.0255’ten işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1015’ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD’DE 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.76 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 1 baz puna düşüşle yüzde 1.08’e geriledi.

Emtia

WTI petrolün varili 57.98 dolarda fazla değişmedi.
Altın ons başına 1,454.80 dolarda sabit kaldı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum