Küresel piyasalarda asya hisseleri karışık seyretti

global_stock_markets.jpg

Asya hisse senetleri için Perşembe günü yıl sonu yaklaşırken sessiz bir seans oldu. Asya hisseleri ABD – Çin ticaret gerginliğinin azalması ve 2020’de küresel ekonomik toparlanma beklentilerinin etkisiyle bu çeyrekte yüzde 9 yükseldi.

Tokyo ve Şanghay hisseleri yükselirken Seul hisseleri yatay seyretti. Noel tatili nedeniyle Wall Street kapalıydı. Hong Kong ve Sydney de kapalı. ABD vadelileri 10 yıllıkların faiziyle birlikte yükselirken Japon Yeni geriledi. New York’ta işlem gören ham petrol fiyatları 61 doların üzerine tırmandı. Altının onsu 1,500 doların üzerine çıktı.

ABD’de Perşembe günü açıklanacak işsizlik başvuruları traderların dikkat edeceği az sayıdaki göstergeden biri. Boxing Day nedeniyle bazı piyasalar hala kapalı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi üçüncü çeyrekte gerilemesinin ardından bu çeyrekte yüzde 9’dan biraz daha az bir yükseliş kaydetti. Gösterge endeks Nisan – Haziran arasında fazla değişmemişti. Dikkatler Ocak ayına dönerken yatırımcılar ABD – Çin ilk faz ticaret anlaşmasını tamamlayıp tamamlamayacağına bakacak. Ayrıca Kasım ayında gelen zayıf PMI verileri sonrasında imalat sektöründe dibin geride kaldığına ilişkin sinyaller aranacak.

Axitrade baş Asya piyasa stratejisti Stephen Innes, Perşembe günkü notunda Fed de dahil olmak üzere merkez bankalarının genişleyen bilançolarına dikkat çekerek “Para arzı ekonominin büyümesinden daha hızlı artıyor, bu da kurumsal yatırımcıların midesini tıka basa dolduracağı likidite seli sağlıyor. Bu nakit çılgınlığını tarifelerin geri alınmasından kaynaklı muhtemel ekonomik sıçramayla birleştirince riskli varlıkları almak için daha fazla neden oluyor.” dedi.

Çin’de gecelik repo faizi merkez bankasının likidite enjeksiyonlarının ardından Perşembe günü 2009’dan beri en düşük seviyeye geriledi. Sterlin Perşembe günü yükselerek sert Brexit endişesinin şimdilik geride kalmış olabileceğini işaret etti.

Hisse senetleri

Japonya’da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:31’de yüzde 0.3 yükseldi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi fazla değişmedi.
S&P 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.1 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 arttı.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 arttı. Endeks bu yıl yüzde 16 artıda bulunuyor.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 109.55 seviyesinden işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1092’den alıcı buldu.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9942’ye geldi.
Sterlin yüzde 0.2 yükselerek 1.2984’ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.91 oldu.
Japonya 10 yıllıklarınnı faizi yüzde 0 civarında kaldı.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.4 yükselerek varili 61.4 dolar oldu.
Altın yüzde 0.5 değer kazanarak onsu 1,503.94 dolar oldu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum