Küresel piyasalarda Asya borsaları Hong Kong hisseleriyle geriledi

shutterstock_720579289.jpg

Hong Kong hisse senetleri, protestoların şiddetlenmesiyle Asya hisselerinin Pazartesi günkü düşüşüne öncülük etti. ABD hisse vadelileri yatırımcıların ticaret anlaşmazlığına ilişkin son gelişmeleri değerlendirmesiyle geriledi.

Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, Asya’nın finans merkezinde tansiyonun yükselmesiyle yüzde 2’den fazla düşüş kaydetti. Şanghay hisseleri de gerilerken yuan değer kaybetti. Traderlar aynı zamanda Çin’deki tüketici sağlığı için Alibaba’nın Bekarlar Günü’ne dikkat edecek. Japonya hisseleri fazla değişmedi. Yen ile altın güvenli varlık talebinin artmasıyla yükseldi. ABD’de Gaziler Günü nedeniyle Hazine tahvilleri işlem görmeyecek.

Hong Kong’da Pazartesi günü yaşanan gerginlik yatırımcılara jeopolitik risklerin sürdüğünü hatırlattı. Çin’de hafta sonu açıklanan üretici fiyatları Ekim’de art arda dördüncü kez düşüşü işaret etti. Yine de Alibaba’nın satışları beş saatten az sürede 19 milyar dolar ile güçlü bir başlangıç yaptı. Dünyanın en büyük alışveriş organizasyonu yatırımcıların Çinli tüketicilerin para harcamaya ne kadar istekli olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

JPMorgan Asset Management küresel stratejisti Patrik Schowitz, Bloomberg Television ile gerçekleşen mülakatta “Durumla ilgili temkinliyiz. Bu, biz küresel yatırımcıların ve yöneticilerin çok fazla risk almak isteyeceği bir alan değil.” dedi.

Ekonomik endişelerin azalması ve geçici bir ticaret anlaşması sinyalleri geçtiğimiz beş haftada riskli varlıkları ve küresel hisseleri desteklemişti. ABD Başkanı Donald Trump Çini le ticaret görüşmelerinin “çok iyi” gittiğini ve Pekin’in kendisinden çok daha fazla anlaşma yapmak istediğini söylemişti. Bruderman Asset Management LLC piyasa stratejisti Oliver Pursche, piyasanın kısmi bir anlaşmayı halihazırda fiyatlamış olması riskinin bulunduğunu belirtti.

Pursche, “Ticaret anlaşmasına yakın olduğumuz algısını anlıyorum. Ancak tarifelerin kademeli geri alınmasının nasıl olacağını bilmiyoruz. Hayal kırıklığı riski var.” dedi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:26’da yüzde 0.6 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi fazla değişmedi.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 2.3 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi 1.3 düştü.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.3 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.3 yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 arttı.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 azaldı.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 109.02 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 değer kaybederek 7.0009’dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1024’te fazla değişmedi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Cuma günü 3 baz puan artarak yüzde 1.94 oldu. Vadeliler yatay kaldı.
Avustralya’da 10 yıllıkların faizi yüzde 1.29’da kaldı.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.8 düşüşle varili 56.78 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,463 dolara geldi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum