İran’daki gösterilerde bir polis daha öldürüldü, 2 polis de yaralandı

5dd5239ebf214420e0f429f1.jpg

İran’ın Huzistan eyaletine bağlı Mahşehr ilçesinde protestocular ile emniyet güçleri arasında çıkan silahlı çatışmada bir polis hayatını kaybetti, 2 polis de yaralandı.

Tabnak haber sitesinde, Polis Özel Kuvvetler Komutanı Hasan Kerimi’nin açıklamalarına yer verildi. Buna göre Kerimi, “Mahşehr ilçesinde pazartesi günü göstericilerle çıkan çatışmada Yüzbaşı polis memuru Rıza Seyyad hayatını kaybetti. 2 polis de yaralandı.” bilgisini verdi.

Böylece ülkedeki gösterilerin başladığı günden bu yana hayatını kaybeden güvenlik görevlisi sayısı 6’ya çıktı. İran’da pazar günü benzin zammı protestolarında hayatını kaybeden 2 güvenlik görevlisi için çok sayıda kişinin katılımıyla başkent Tahran’da cenaze töreni düzenlendi. Karşıt gösteriye dönüşen cenaze töreninde, ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atılarak, benzin zammı protestolarına tepki gösterildi.

İran’da benzin zammı şiddetli protestolara yol açtı

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım Cuma günü benzine yapılan zammın ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başladı. Gösteriler sırasında birçok kentte kamu binaları tahrip edildi. Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine cumartesi günü ülke genelinde internete erişimi engelledi.

İran hükümeti halkın tepkisini dindirmek için benzin zammından elde edilen gelirin tamamını, sosyal yardıma muhtaç 18 milyon aileye dağıtacağını duyurdu. Güvenlik güçleri gösterilere katılan yaklaşık bin 500 kişi gözaltına aldı. Uluslararası Af Örgütü, dün yaptığı açıklamada, olaylar sırasında 21 kentte en az 106 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Örgüt, ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceğini de duyurmuştu.

Ruhani: Halk tarihi sınavdan başı dik çıktı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, benzin zammı nedeniyle ülkede patlak veren protestoların halkın sağduyusu sayesinde başarısız olduğunu söyledi.

İran devlet medyasında yer alan haberlere göre, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ülke genelinde düzenlenen ve ölüm ve yaralanmalara yol açan gösterilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Protestolara neden olan benzin zammının orta ve dar gelirli ailelerin akaryakıt yardımlarından daha fazla yararlanması için yapıldığını dile getiren Ruhani, “Halkımız asıl hedefimizin enerji temini konusunda ülkenin kendine yeterli hale gelmesi olduğunun bilincindedir. Bu sayede dışarıya muhtaç olmayalım, iç üretimle ihtiyacımız olan enerjiyi doğru bir şekilde harcayalım ve aynı şekilde toplumda adaleti sağlayalım.” diye konuştu.

Ülke dışından organize edildiğini iddia ettiği eylemlerin halkın bilinç ve sağduyusu sayesinde başarısız olduğunu söyleyen Ruhani, “İran halkı bir başka tarihi sınavdan daha başı dik çıkarak, ekonomik sorunlara rağmen düşmanın değirmenine su taşınmasına izin vermeyeceğini ortaya koydu.” dedi.

“Huzursuzluk, düşmanın ülkede güvensizlik oluşturma planıydı”

Ruhani, “Küçük bir grup, vatan ve milli menfaatlerimize karşı girişimde bulundu. Huzursuzluk, düşmanın ülkede güvensizlik oluşturma planıydı ancak halk onlara karşı tam bir zafer kazandı.” değerlendirmesinde bulundu.

İran halkına teşekkür eden Ruhani, “Şimdi halkın sorunlarını azaltmak için daha fazla hizmet etme ve çaba gösterme sırası bizde.” ifadesini kullandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, gösteriler önceki günlere göre azalırken internet yasağı ve medya kısıtlaması nedeniyle gösterilerin boyutu hakkında sağlıklı bilgi alınamıyor.

Öte yandan dün ülkenin bazı kentlerinde hükümeti destekleyen gruplar tarafından eylemcilere karşı gösteriler düzenlendi

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum