İran: Körfez’de yakıt taşıyan bir gemiye el konuldu

1563447383666-gemi.jpg

İran devlet televizyon, Devrim Muhafızları’nın pazar günü Körfez’de yakıt taşıyan bir gemiye ‘yakıt kaçırdığı’ gerekçesiyle el koyduğunu açıkladı.

İran Devrim Muhafızları’nın açıklamasını kaynak gösteren Iran Channel One, yakıt taşıyan yabancı bayraklı bir geminin İran’ın Körfez’e kıyısı olan Larak Adası’nın güneyinde ele geçirildiğini belirtti. Buna göre, el konulan tankerde bir milyon litrelik ‘kaçak’ yakıt bulunuyordu.

El konulan tankerde 12 mürettebatın bulunduğu belirtildi. Açıklamada geminin kime ait olduğu belirtilmezken, konu ile alakalı başka bir bilgi paylaşılmadı.

Britanya Dışişleri, açıklamaların ardından daha fazla bilgi beklediklerini söyleyerek İran otoritelerine bölgedeki gerilimi azaltma çağrısı yaptı. Dışişleri Ofisi, Körfez’deki güvenlik durumunu aralıksız takip ettiklerini ve uluslararası hukuka bağlı özgür dolaşma hakkına sahip olduklarını açıkladı.

Britanya, İran menşeli petrol tankerine el koymuştu

Britanya Deniz Kuvvetleri 4 Temmuz’da  Avrupa Birliği(AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı’nda İran menşeli “Grace 1” isimli petrol tankerine el koymuştu. İran, tankere ABD’nin emriyle el konulduğunu iddia ediyor. ABD Başkanı Donald Trump‘ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gemiye el konulmasından memnuniyet duyduğunu dile getirmiş ve “ABD ile müttefikleri Suriye ile İran’ın yasa dışı ticaretten kar elde etmesini engellemeye devam edecektir” demişti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum