İran İçişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı Cabbarzade: “ABD’siz dünya daha kolay yönetilir”

1026423233.jpg

İran İçişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı Cabbarzade yaptığı bir açıklamada, “Nükleer anlaşmanın ABD’nin varlığı olmaksızın daha iyi bir şekilde devam etmesini umuyorum. Bu sayede herkese dünyanın ABD’siz daha kolay bir şekilde yönetilebileceğini kanıtlamış oluruz” dedi.

İran İçişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı İsmail Cabbarzade, bugün Tahran’da yaptığı bir konuşmada “Dünyanın, bugün halkımızın yıllardır inandığı meseleyi kendi gözleri ile gördüğünden mutluluk duyuyoruz. Biz ABD’nin bir tek kendi çıkarlarını düşünen zorba bir ülke olduğunu söylüyorduk. ABD Başkanı Donald Trump’ın uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesi, bu iddianın doğru olduğunu gösteren bir kanıt” dedi.

Cabbarzade, “Bizim ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden ötürü mutluluk duymamız, bunu kutlamamız gerekiyor zira peşinde olduğumuz şey, düşmanın kendisi tarafından gerçekleşti. ABD konusundaki iddialarımızı kanıtlamak uzun zaman alabilirdi. Ancak şu an dünyada genel olarak ülkeler ve hükumetler Trump’ın tavrını amatörce, ahlaksızca ve kanunlara aykırı bir tavır olarak nitelendirmekte. ABD aldığı tavır ile hiçbir ülkenin ona güvenmemesi gerektiğini ispatladı” ifadelerini kullandı.

“Rahatlıkla uluslararası bir antlaşmadan çıkan ABD’ye hiçbir ülke güvenmez. Bu ülke ile müzakere masasına oturmaz.” diyen İranlı yetkili “Dünyanın ABD’siz daha kolay bir şekilde yönetilebileceğine inanıyorum. Nükleer anlaşmanın ABD’nin varlığı olmaksızın daha iyi bir şekilde devam etmesini umuyorum. Bu sayede herkese dünyanın ABD’siz daha kolay bir şekilde yönetilebileceğini kanıtlamış oluruz” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum