İnsan hakları için Suriye Ağı Sivil Toplum Örgütü: Suriye rejimi Nisan 2018’de muhaliflere karşı 761 varil bombası kullandı

art_060611_04.jpg

İnsan hakları için Suriye Ağı (İHSA) yayınladığı raporda Suriye rejiminin geçin Nisan ayında muhaliflere karşı saldırılarında 761 varil bombası kullandığını açıkladı.

Rapora’da Suriye rejiminin geçen nisan muhaliflere kaşı gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında 59 Suriyeli sivilin hayatını kaybettiğini, bunların 16’sının çocuk 22’sinin de kadın olduğun belirtildi. Ölümlerin en çok olduğu ilin 45 sivil ölümüyle Şam olduğu kaydedildi. Daha sonra en çok can kaybının 10 siville Humus ve 4 siville İdlib olduğuna dikkat çekildi.

İHSA, bu sene başından Mayıs ayına kadar Suriye rejiminin muhaliflere karşı en az 2 bin 388 varil bombası kullandığını açıkladı. Geçen yılki rakamların da katılmasıyla Suriye rejiminin kullandığı varil bombasının 6 bin 243 olduğu kaydedildi. İblib’e atılan varil bombardımanlarında cami ve sağlık merkezinin tahrip olduğu ifade edildi.

Raporda Suriye rejiminin varil bomba kullanmaya Ocak 2012 Ekiminde İblib’in Selkin kasabasında başladığı vurgulandı. Ölümlerin yüzde 99’unu sivillerin oluşturduğu kadın ve çocuk ölümlerinin ise yüzde 12 ile yüzde 35 arasında bulunduğu belirtildi.

İHSA yayımladığı raporunda Suriye rejiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, “varil bombalarının kullanımı sistematik ve toplu ölümleri artırır” ifadeli 2139 sayılı kararını ihlal ettiği belirtildi.

İHSA, Bileşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de bir tavsiyede bulunarak alınan kararların etkili olması ve kağıt üstünde kalmaması için kararlarının uygulanmasını sağlamasını istedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum