İngiliz basını haber değil senaryo yazıyor

news_35ce006f4285d49f3de4d5d048d5c508-750X422.png

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Tesco süpermarketlerine yeni yıl kartı üreten Çinli bir şirket pazartesi günü temelsizce ve siyasi amaçlarla “zorla çalıştırma” suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Zhejiang Yungyang isimli baskı şirketi Global Times’a yaptığı açıklamada “Bu durumdan kimi yabancı medya kuruluşları bizimle iletişime geçince haberdar olduk. Böyle bir şey asla yapmadık. Neden bizim adımızı kullanıyorlar. Bizim hapishanelerde çalıştığımıza dair herhangi bir kanıtları var mı?” ifadelerini kullandı.

Guardian gazetesinin haberine göre; Amerikan Tesco marketleri, Zhejiang Yunguang tarafından hapishanelerdeki yabancı mahkûmlara zorla ürettirildiği ve İngiltere’de satıldığı suçlamasından sonra Çinli şirketten alımları durdurdu.

“KANUNİ HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Zhejiang Yunguang ise medyada iddia edildiğinin aksine Tesco süpermarketlerinin kendileri ile üretimi durdurmak için iletişime geçmediğini kaydetti. Firma tarafından pazartesi yapılan açıklamada “Herhangi bir hapishane ile herhangi bir şekilde ilişkimiz yok” denilerek yabancı medya kuruşlarının iddiasını ispatlayamaması durumunda kanuni hakların aranacağı kaydedildi. Suçlamaları ilk kez Birleşik Krallık merkezli Sunday Times gazetesi dile getirmişti.

Zheijang Yungaung şirketi ayrıca, söz konusu haberlerin Çin’in insan hakları karnesini karalamak için siyasi motivasyonla hazırlanmış olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Şirketin açıklamasında “Siyasi bir kışkırtma ya da ülkemizin insan haklarına bir meydan okuma mı var?” denildi.

Kaynak: Global Times

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum