G. Kore’de bir üniversitede blockchain ile diploma devri

blockchain-technology.jpg

Güney Kore’deki Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yönetimi yeni, mezunlarına diplomalarını blockhain ile verme kararı aldı.

Güney Kore’deki Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) yeni mezunlarına diplomalarını blockhain ile veriyor. Blockchain Türkiye Platformu’nda yer alan habere göre, üniversite yönetimi, corona virüs tehdidini göz önüne alarak öğrencilerin mezuniyet töreninde toplanmasının artık güvenli olmadığına inanıyor. Bu nedenle yönetim, etkinliği ertelemek yerine, öğrencilere diplomalarını online olarak alma seçeneği sunmaya karar verdi. 7 Şubat’ta, POSTECH’in 828 yeni mezunu, blockhain’de saklanan diplomalarına bağlı bir QR kodu içeren e-posta mektubu alacak. Diplomalar blockhain tabanlı sertifika hizmeti “broof” tarafından oluşturuluyor. Mayıs 2019’da Koreli ICONLOOP firması tarafından başlatılan bu hizmet, kullanıcıların ICONLOOP’un genel blockhain ağı üzerinden çevrimiçi sertifika yayınlamasına, yönetmesine ve görüntülemesine izin veriyor.

‘GÜNVENLİ BİR DİJİTAL DİPLOMA’

POBTEK yetkilisi konuyla ilgili olarak MBN’e verdiği demeçte: “Yeni corona virüsünden sonra düzgün bir mezuniyet töreni yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Bu çözümle birlikte bir öğrencinin diploma almak için okulu ziyaret etmesine gerek kalmayacak. Blockhain teknolojisi ile güvenli bir dijital diploma elde edebilecek” ifadelerini kullandı. POSTECH daha önce Haziran 2019’da broof’un teknolojilerini kullanarak bir blockhain kursunun mezunlarına sertifikalarını blockhain aracılığıyla vermişti. Geleneksel çevrimiçi diplomalarla karşılaştırıldığında blockhain tabanlı sertifikalar, sahteciliğe veya değişikliğe karşı dayanıklı. Alıcılar bilgilerine ancak şifrelenmiş yollarla erişebilirler. Blockhain eğitim sertifikalarını kullanan başka yüksek öğrenim kurumları da bulunuyor. Son olarak MIT Media Lab’ı örnek gösterebiliriz. Laboratuvar, Bitcoin blockhain kriptografik olarak imzalanmış sertifikaları saklamak ve yönetmek için bir dizi araç geliştiriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum