Dünya iklim grevine gidiyor: Türkiye dahil 139 ülkede eylem

190913RREI4311-web.jpg

Dünyanın her yerinde iklim aktivistlerinin toplanacağı Küresel İklim Grevi başladı. Genç aktivistlerin iklim krizine ‘dur’ demek için toplandığı grevin ilk gerçekleştiği ülke Avustralya oldu. Üçüncüsü gerçekleşen küresel grevde bu sefer en yüksek katılım bekleniyor.

İklim grevleri Türkiye dahil 139 ülkede gerçekleşecek.

Avustralya’dan Yeşiller Milletvekili Adam Bandt, Melbourne kentinde 100 binden fazla kişinin toplandığını duyurdu.

Avustralya’da toplam 300 bin iklim aktivistinin toplandığı belirtiliyor.

Hareketi başlatan Greta Thunberg, Twitter üzerinden son durumu paylaştı. Tanzanya’da 200 bin kişinin toplandığını söyleyen Thunberg Sydney’deki kalabalığa ilişkin de bir fotoğraf paylaştı.

Almanya’da bisikletle greve doğru

Berlin’de iklim grevi için toplanacak olan aktivistler bisikletleriyle toplanılacak alana doğru yola çıktı.

Küresel İklim Grevi, 16 yaşındaki Greta Thunberg tarafından başlatılan ve dünya çapında öğrencilerin katılarak büyüttüğü bir eylem olarak 3’üncü kez gerçekleşiyor. Bu grev 23 Eylül’de gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi olarak belirlendi. Zirve, Paris İklim Anlaşması’nın hedefleri için kritik bir öneme sahip. 2020 yılında, anlaşmanın hükümlerine göre ülkelerin verdikleri taahhütleri güncellemeleri gerekiyor. IPCC’nin yayımladığı bilimsel raporlar da küresel ısınmayı 1,5 derece sınırında tutmak için zamanın giderek daraldığını ortaya koyuyor. Özellikle devlet liderlerinin, bu küresel krizi önlemek ve küresel sıcaklık artışını 2030 yılı itibariyle 1,5 derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren planları en kısa zamanda ortaya koyması gerekiyor.

‘Karar alıcıları, iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye’ çağıran iklim grevlerinin 15 tanesi ise Türkiye’de gerçekleşecek.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum