Çin-Avustralya Turizm Yılı Sydney’de Başladı

cin-avustralya-turizm-yili.jpg

2017 Çin-Avustralya Turizm Yılı, bugün Sydney’de düzenlenen törenle resmen başladı.

Törene Çin Başbakanı Li Keqiang ve Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull da katıldı.

Li Keqiang, yaptığı konuşmada, iki ülkenin turizm yılından yararlanarak kültürel temas ve işbirliğini genişletmesini, ikili ilişkilerin kapsamlı gelişimi için daha sağlam bir zemin oluşturmasını istedi.

İki ülkenin, birbirinin gözde turistik hedef destinasyonları hâline geldiğine işaret eden Başbakan Li Keqiang, geçen yıl iki ülke arasındaki karşılıklı personel değişiminin 2 milyona ulaştığına dikkat çekti.

Li, diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 45 yılda, Avustralya ile birlikte dünya barışını ve bölgesel istikrarı korumaya, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini yeni bir düzeye taşımaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull da konuşmasında, Çin’in Avustralya için en değerli turizm piyasalarından biri hâline geldiğini ifade etti.

Geçen yıl Avustralya’da ağırlanan Çinli turist sayısının 1 milyon 200 bine ulaştığını kaydeden Turnbull, turizm yılının düzenlenmesinin ikili ilişkilerde yeni bir çağa girildiğini simgelediğini belirtti.     Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum