Brezilya lideri Bolsonaro: Amazonlar’ı Leonardo DiCaprio yaktırdı

1575089215850-jkhnbv.jpg

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Oscar ödüllü aktör Leonardo DiCaprio’nun Amazon Ormanları’nın bilinçli olarak yakılması için para verdiğini iddia etti.

Göreve başladığı günden bu yana abartılı söylemleriyle gündeme gelen popülist milliyetçi lider, cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu Leonardo DiCaprio havalı adam, değil mi? Amazonlar’ın yakılması için para veriyor” dedi.

The Guardian’ın aktardığına göre Bolsonaro hiçbir kanıt sunmadan yaptığı bu açıklamadan yaklaşık bir gün önce de Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında benzer açıklamalarda bulundu. Brezilya lideri canlı yayında, “Lanet olsun Leonardo DiCaprio, Amazon’un yakılması için iş birliği yapıyorsun” dedi ve ünlü aktörü “uluslararası bir Brezilya karşıtı” kampanyanın parçası olmakla suçladı.

Bolsonaro’nun açıklamaları dört gönüllü itfaiyecinin kanıt sunulmadan, “Uluslararası bir sivil toplum kuruluşuna daha fazla bağış yaptırmak için bilinçli olarak orman yangını çıkarma” suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından geldi.

Perşembe günü Bolsonaro’nun politikacı oğlu Eduardo Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla DiCaprio’nun “Amazon’u yakan STK’ya 300 bin dolar bağışladığını” iddia etmişti.

Bolsonaro, Amazolar’da çıkan büyük yangınları durdurmak için yeteri kadar girişimde bulunmamak ve politikalarıyla ormanların tahrip olmasına sebep olmakla suçlanmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum