Bolivya’nın geçici devlet başkanı Áñez: Darbeyle iktidara gelmedim

5dcea1aabf2144232801e565.jpg

Bolivya’nın geçici devlet başkanı Jeanine Áñez, Meksika’ya sığınan eski Devlet Başkanı Evo Morales’in Bolivya’ya dönmesi durumunda yargılanabileceğini söyledi. Morales’in yargıç karşısına çıkması gerektiğini belirten Áñez, “Çünkü o ülkeyi en korkak şekilde terk etti. Bu ülkenin adalet sistemine hesap vermesi gerektiğini o da biliyor. Üstelik kendisine sığınma hakkı verildikten sonra siyaset yapmaya devam ederek tüm sığınma kurallarını çiğniyor” dedi.

BBC’ye konuşan Áñez, Soğuk Savaş döneminden kalma bir askeri darbe ile iktidara gelmediğini belirterek, “Artık devir değişti. Darbeler başka durumlarda olurdu. Bugün Bolivya’da olan şey insanların sandıklarda kullandığı oya sahip çıkması” dedi.

Áñez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ilk defa olmuyor. 2016’de Morales referanduma giderek halka bir dönem daha aday olmasına izin verecek bir anayasa değişikliği yapma fikrini sordu. Halk ‘hayır’ dedi.”

Jeanine Áñez, ordunun siyasete dahil olmasıyla iktidara geldiği için bazı Bolivyalıların kendisini meşru görüp görmeyecekleri ile ilgili bir soruya ise “Hayır, Bolivya halkı yöneticilerini seçme hakkını yeniden kazandı. Bütün bu kaosun arkasında da bu yatıyor. Morales bizi 20 Ekim’de seçime götürdü ve açık bir seçim yolsuzluğuyla karşılaştık” yanıtını verdi.

Morales destekçileri sokaklarda

2006’da Bolivya Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, geçen ayki tartışmalı genel seçim sonrası ordunun çağrısı üzerine görevi bırakarak ülkesini terk etmişti. Morales’in destekçileri yaşananların bir darbe olduğunu söylüyor. Bir süredir Morales karşıtlarının protesto gösterileri düzenlediği Bolivya’da son dönemde iktidar değişiminin ardından Morales destekçileri protestolar düzenliyor. Protestolarda Morales’i destekleyenlerden en az bir gösterici ölmüştü.

Kaynak:DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum