Bolivya’da geçici devlet başkanı belli oldu, Morales’ten sert yanıt!

5dcbfd4fb57f151f0c6ab91e.jpg

Bolivya’da istifaya zorlanan Evo Morales’in Meksika’ya iltica etmesi sonrası muhalif senatör Jeanine Áñez kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etti.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’ten sonra, yardımcılar Álvaro García Linera ve Senato Başkanı Adriana Salvatierra da istifa etmişti. Bunun üzerine Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nde (ALP) düzenlenen oturumda, oy çokluğunun sağlanamamasına rağmen Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez devlet başkanlığı görevini üstlendiğini açıklamıştı. Başkanlık Sarayı’nın balkonundan halka seslenen Áñez, “Benim vaadim bu ülkeyi demokrasiye döndürmek ve huzur getirmek. Bolivya halkı özgürlüğü ve demokrasiyi hak ediyor” dedi.

İstifaya zorlanan devlet başkanı Morales ise açıklamayı kınadı ve Áñez’i “darbe tüccarı sağcı bir senatör” olarak ifade etti. Peki Bolivya’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Áñez kimdir? Áñez siyasi kariyerine Beni şehrinde başladı ve 2006 yılında Anayasa Meclisi’nin bölge temsilcisi olarak seçildi. Áñez bu süreçte ülkenin “organizasyon ve yapısından sorumlu komisyon üyesi” olarak görev aldı ve yargı biriminde çalıştı.

Yeni anayasanın onaylanmasıyla Áñez kendi bölgesinden muhalif parti adına senatör seçildi. 52 yaşındaki Áñez, Bolivya’nın 66’ıncı devlet başkanı ve ülke tarihinde bu göreve gelen ikinci kadın devlet başkanı oldu. Bolivya’nın ilk kadın devlet başkanı Lidia Gueiler Tejada 1979 ve 1980 yıllarında ülkeyi yönetmiş ve askeri darbe ile görevden alınmıştı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum