Bolivya Devlet Başkanı Morales istifasını açıkladı

1040594141.jpg

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, canlı yayında yaptığı açıklamada “Devlet başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi.

Durumu ‘devlet darbesi’ olarak niteleyen Morales, “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera da bir Kızılderili Başkanın yardımcısı olduğundan gurur duyduğunu ve daima ona sadık kalacağını söyleyerek istifasını açıkladı.

Bolivya’daki olaylardan ‘karanlık ve yabancı güçleri’ sorumlu tutan Linera, “Biz hidrokarbürü, doğal zenginlikleri millileştiren bir hükümetiz. Biz Bolivyalıların yüzde 30’unu yani 3 milyon Bolivyalıyı fakirlikten çıkarıp, orta gelir grubuna yükselttik. 200 bin Bolivyalıya ev yaptık. Hiçbir zaman maaş ödemek için yabancıların önünde eğilmedik ve kıtada en hızlı büyüyen ülke olduk” değerlendirmesinde bulundu.

Morales ve Linera’nın istifasını takiben Senato Sözcüsü Adriana Salvatierra da istifasını açıkladı. Bolivya anayasasına göre, devlet başkanı ve yardımcısının istifasının ardından Salvatierra’nın üst otorite kazanması gerekiyordu.

​Morales’in istifasını duyurmasının ardından sokaklardaki protestocular kutlamalara başladı.

‘Kaçmak için sebebim yok’

Morales, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada muhalefetin çevresindekilere ve halka zarar vermemesi için istifa ettiğini vurgulayarak, “Bolivya halkının bilmesini isterim ki kaçmak için bir sebebim yok. Eğer bir şey çaldıysam, ispatlasınlar. Eğer çalışmadığımızı söylüyorlarsa, ekonomik gelişme sayesinde yaptığımız binlerce esere baksınlar. Vatanını seven mütevazılar ve fakirler bu mücadeleye devam edecek” görüşünü dile getirdi.

13 yıldan fazla süredir ülkeyi yönettiğini hatırlatan Morales, “Bizim karşımızda birçok seçimde kaybetmiş olanlar, bizi diktatörlükle suçluyor. Bugün Bolivya özgür bir ülkedir. Bolivya kapsayıcı, onurlu, egemen ve güçlü bir ekonomiye sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Tutuklama emri çıkarıldı’

Muhalefet lideri Luis Fernando Camacho, yaptığı açıklamada, Morales için tutuklama emri çıkarıldığını belirterek, Bolivya polisinin ülkenin silahlı kuvvetleriyle birlikte, Morales’in kaçtığı iddia edilen bölge olan Chapare’de bir arama başlattığını ifade etti.

Morales, Twitter hesabından yaptığı başka bir açıklamada da, “Dünyaya ve Bolivya halkına, bir polis memurunun bana karşı yasadışı bir tutuklama emri aldığını kamuoyuna duyurduğunu açıklıyorum; aynı şekilde, şiddet grupları da evime saldırdı. Darbe çığırtkanları hukukun üstünlüğünü yok ediyor” ifadelerine yer verdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Ulusal Polis şefi Yuri Calderon, Morales’in tutuklanması için herhangi bir emir çıkarılmadığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’na tutuklama

Bolivya polisi, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve yardımcısını tutukladı.

Bolivya Sağlık Bakanlığı, polisin Morales’i gözaltına almak istediği bilgisini verdi.

Morales’in istifasına rağmen huzursuzluk sürüyor

Bolivya’da Morales’in istifasını açıklamasına rağmen huzursuzluk sürüyor.

Yerel medyanın aktardığına göre birkaç La Paz’da en az 15 araç yakıldı ve eski Devlet Başkanı’nın mülküne de zarar verildi.

Bölge ülkelerinden kınama

Latin Amerika ülkelerinden Bolivya’da yaşananlara ilişkin kınama açıklamaları geldi.

Küba Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Morales’in istifasıyla sonuçlanan süreci ‘darbe’ olarak nitelendirdi ve kınadı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşanan darbe Bolivya’daki demokrasiyi tehdit ediyor” diyerek “Bu darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’in yanındayız. Dünya Evo’nun hayatı ve özgürlüğü için seferber olmalı” ifadelerini kullandı.

Bolivya’da yaşanan gelişmelere ilişkin bir kınama da Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘dan geldi. Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeş Başkan Morales’e yönelik tamamına eren darbeyi kati surette kınıyoruz” dedi.

Maduro, siyasi ve sosyal hareketlere Bolivya’daki yerli halkların ve ırkçılık mağdurlarının hayatlarının korunmasını talep etmek için seferberlik çağrısında bulundu.

Bunun yanı sıra Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard“Bolivya’da devam eden bir askeri operasyon var, bunu reddediyoruz. Meksika, demokrasiye ve kurumlara saygısını sürdürecek” açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda Ebrard, ülkesinin 20 Bolivyalı yetkiliye siyasi sığınma hakkı verdiğini ve dilerse Morales’e de sığınma teklif edeceğini söyledi.

Arjantin’in yeni seçilen Devlet Başkanı Alberto Fernández de, “Bolivya’daki kurumsal çöküntü kabul edilemez. Bolivya halkı, mümkün olan en kısa sürede bir sonraki hükümetini özgür ve bilinçli seçimlerde seçmeli” dedi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum