Asya’da endeksler ticaret anlaşmasına dair belirsizliklerle karışık seyretti

06501531-2.jpg

Asya Borsaları Çin’in beklenenden iyi gelen imalat verisi ve ABD Çin ticaret anlaşmasına dair belirsizlik haberleri arasında karışık seyretti.

Japonya ve Çin’de hisse senetleri satışa geçerken,  Hong Kong ve Güney Kore yükseldi.

Bloomberg’in kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çinli yetkililer ABD Başkanı Donald Trump’ın fevri doğası ve hatta geçen haftalarda iki tarafın onayladığı kısmi anlaşmadan da cayabileceğinden endişe duyuyor.

Konuya yakın kaynaklara göre Pekin’e geçen haftalarda gelen ziyaretçilerle gerçekleştirilen şahsi görüşmelerde, Çinli yetkililer en zorlu konulardaki duruşunu değiştirmeyecekleri uyarısında bulundu.

Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump, Şili’nin Kasım ayında başkent Santiago kentinde yapılacak ve Trump ile Xi’nin katılacağı APEC Zirvesi’nin iptal edildiğini duyurmasının ardından twitter hesabından  “Çin’le anlaşma imzalamak için yeni bir yer arıyoruz” ifadesini kullandı.

Hong Kong ekonomisi üçüncü çeyrekte sert bir şekilde daralarak teknik resesyona girdi ve ikinci çeyrekte yüzde 0.4 daralmasının ardından bir önceki çeyreğe göre tekrar yüzde 3.2 daralarak 2009’dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Endeks Özetleri

-Japonya’nın Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 10:55’de yüzde 0.2 geriledi.

-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.1 arttı.

-Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.2 düştü.

-Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0.5 yükseldi.

-Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, yatay seyretti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum