‘ABD ve Rus arasında acil iletişim hattı kesilirse 2. Küba Krizi çıkabilir’

113032018_Cold_War_610x356.jpg

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Uluslararası Bilgi Güvenliği Özel Temsilcisi A. V. Krutskih, Rusya ve Amerika arasında “siber savaşlara yönelik, “Acil iletişim hattı ve uzmanlar arasındaki diyalog, siyasi sebeplerden ötürü aksadığı takdirde ‘II. Küba Krizi’nin ortaya çıkma ihtimali vardır. Ancak bu sefer füzeler değil de bilgi-iletişim teknolojileri devreye girecektir.” ifadelerini kullandı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Uluslararası Bilgi Güvenliği Özel Temsilcisi A. V. Krutskih’in, Rusya’nın önemli basın mecralarından Kommersant gazetesinde yayımlanan makalesinde Rusya ve Amerika arasında “siber savaşlarını” ayrıntılarıyla anlattı. Krutskih makalesinde, “Acil iletişim hattı ve uzmanlar arasındaki diyalog, siyasi sebeplerden ötürü aksadığı takdirde ‘II. Küba Krizi’nin ortaya çıkma ihtimali vardır. Ancak bu sefer füzeler değil de bilgi-iletişim teknolojileri devreye girecektir” ifadelerini kullandı.

V. Krutskih’in kaleme aldığı makale şöyle:

“Amerikan toplumunda alışık olduğumuz ve adeta ritüel hâline gelen Rusya karşıtı propagandanın yanı sıra yakın zamanlarda sağlıklı yorumlar da yapıldı. Örneğin kısa süre önce The Daily Beast’te yayımlanan “ Bu yardım hattı, ABD ile Rusya arasında siber savaşı engelleyebilir” başlıklı makale dikkat çekmekte. Rusya ile ABD uzmanları arasında uluslararası bilgi güvenliği alanında düzenli bir diyaloğun olmaması, ilişkileri çıkmaza sokmakla ve son derece tehlikeli ve büyük ölçekli çatışma riski de taşımaktadır. Bu düşünceler ABD’deki uzmanlarla istihbarat ve askerî çevreler ile paylaştığımız nadir konulardan biridir.

OBAMA DÖNEMİ

2013 yılında, siber güvenlik konularında Rusya ile ABD arasında doğrudan iletişim hattının kurulması konusunda vardığımız anlaşma: iletişimden siyasi alana kadar her seviyede başarılı bir şekilde bilgi alışverişini öngörüyordu.

Bu yıllar içerisinde birçok kez bu uygulamaya başvuruldu. Barack Obama döneminde iki ülke arasında siber sorunlar konusunda son derece canlı bir diyalog vardı. Rusya – ABD Devlet Başkanları Komisyonu çerçevesinde üst düzey özel çalışma grubu da oluşturulmuştu.

Bu hattın çalışmaları alanında en önemli örnek, sonbahar 2016’da, başkanlık seçim kampanyası sırasında, ABD elektronik alt yapısına yasadışı sızmalarla ilgili Rusya’ya yaptıkları başvurudur. Bu isteğe hızlı bir şekilde cevap verdik ve teknik bilgi

alışverişinde bulunduk. Bununla beraber 2018 Aralık ayında olay ile ilgili bilgilerin kamuoyuyla paylaşma teklifimiz ABD tarafından reddedildi.

Mart ayında Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı yapmıştı. Ben kendi adıma şunu ekleyebilirim: bu bilgileri kamuoyuyla paylaşma teklifimiz gerçek bir şeffaflık sağlamaya yönelik önemli bir adımdır.

GÜVENSİZLİĞE İŞARET EDİLİYOR

Gösterilen gerekçe ise bu bilgilerin “hassas” olmasıdır. Detaylara bakıldığında ABD için Rusya ya kıyasla daha “hassas” olan hiçbir şey yoktur. Bu yaklaşım daha çok ABD’nin kendi olan güvensizliğine işaret etmektedir. Çünkü herkesin ulaşabileceği verilerin yayıldığı bir ortamda siber suçlardaki “Rusya parmağından” bahsetmek çok da kolay olmayacaktır.

Bunun üzerine, düşüncelerimizi ABD kamu oyuyla paylaşmak üzere Amerika’nın önde gelen basın yayın organlarıyla iletişime geçtik. ABD ile Rusya arasındaki görüşmeleri doğrudan yorumsuz olarak paylaşma önerimize başlangıçta olumlu yanıt verilmesine rağmen daha sonra bunları yayımlamayı reddettiler.

Söz konusu makalede adı geçen Amerikalı meslektaşlarıma (Michael Daniel, Kris Painter, Luke Dembosky) katılıyorum: acil iletişim kanallarının mevcudiyeti tek başına yeterli değildir. Bu kanalların başarılı bir şekilde çalışması için bunların günlük faaliyetlerini yürüten kimseler arasında diyaloğun geliştirilmesi ve uluslararası bilgi güvenliği meselelerine dair daha geniş çaplı bir iletişim ağının kurulması gerekmektedir.

Resmî Amerikan yetkililerinden sıkça “bunun için gereken güven aramızda yoktur” şeklinde cümleler duyuyoruz. Buna cevabım “Siz sürekli bu konuda konuşmaktan çekiniyorsunuz. Bu güven nasıl oluşsun?” Bizim birçok kez ikili görüşme gerçekleştirme tekliflerimiz her seferinde reddedildi Mesela; bir yıl önce Cenevre’de heyetlerin hazır bulunduğu görüşme son anda iptal edildi. Bu durum, ABD’li yetkililerin karşılıklı görüşmeler yerine basın üzerinden kendi tek taraflı görüşlerini yaymayı amaçladıkları izlenimini uyandırmaktadır.

KÜBA KRİZİ

Bundan 50 yıl öncesinde olduğu gibi, siber vakasının Rusya ile ABD arasında büyük ölçekli askerî çatışmaya dönüştürme çabasının engellenmesi söz konusudur.

Acil iletişim hattı ve uzmanlar arasındaki diyalog, siyasi sebeplerden ötürü aksadığı takdirde 2. ‘Küba Krizi’nin ortaya çıkma ihtimali kuvvetli. Ancak bu sefer füzeler değil de bilgi-iletişim teknolojileri devreye girecektir. Ve gelişmeler de birkaç dakikada yaşanacak, taraflara karar almak için bile zaman bırakmayacaktır. Bu da fantastik bir filmin senaryosu değil, gerçektir. Bazı Amerikalı uzmanlarda bu görüşümüzü paylaşmaktadır.

Siber meseleler ile ilgili şeffaflık, demokrasi, diyalog yaklaşımızı birçok platformlarda da gösteriyoruz. Bu sene BM’de uluslararası bilgi güvenliği ile ilgili diyalog temelli iki yapı oluşturulacak: 1) Örgütün tüm üyeleri için Çalışma Grubu; 2) Uzmanlar Grubu. İlginçtir ki bunlardan ilki Rusya’nın, ikincisi ise teoride Amerika’nın inisiyatifi ile kurulmaktadır. Hâlbuki fiiliyatta başlangıçta her ikisi de Rusya tarafından ileri sürülmüş ve hep gündemde tutulmuştur. Bu arada Batılı ülkeler, bu projeye olumsuz yaklaşıyor. Nasıl olursa olsun gerçek şudur ki, BM’de artık birbirlerine paralel olarak çalışacak iki grup faaliyet gösterecektir.

BM’de uluslararası bilgi güvenliği alanında ‘gladyatör savaşları’ yapmak, bizim savunduğumuz bir şey değildir. Rusya, diğer devletler gibi söz konusu grupların çalışmalarının yapıcı, çatışmalardan uzak barış içerisinde gelişmesini istemektedir.

Altını çizmek isterim ki, bir nevi ortak faaliyet planı için biz Amerikalı meslektaşlarımıza teklifte bulunduk ama yine reddedildi. Ortak faaliyet planın hayata geçmesi için fazla zaman kalmadı. Ümit ediyoruz ki ortaklarımız bunun önemini anlayacak ve imkanlar penceresinden pencere kapanmadan istifade edeceklerdir. Biz ise böyle bir diyaloğa hazırız.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum