ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Taliban’a: Sınırı aştınız

1556719679786-pompe.jpg

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Taliban’ın düzenlediği saldırılarla elindeki pazarlık gücünü artıramayacağını vurgulayarak, “Terörü müzakere pozisyonlarını güçlendirmek için kullanmaya çalıştılar. Taliban sınırı aştı. Umarım aklıselim galip gelir, gerisi Taliban’a kalmış” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump‘ın “Taliban’la müzakereleri askıya alma” kararının arkasında olduklarını söyledi.

Amerikan medyasına konuşan Pompeo, Taliban’ın 1 Amerikan askerinin ve 10’dan fazla sivilin ölümüne neden olan son saldırıyı düzenleyerek “sınırı aştığını” savundu.

Pompeo, Taliban’ın düzenlediği saldırılarla elindeki pazarlık gücünü hiçbir şekilde artıramayacağına dikkati çekerek, “Terörü müzakere pozisyonlarını güçlendirmek için kullanmaya çalıştılar. Taliban sınırı aştı. Umarım aklıselim galip gelir, gerisi Taliban’a kalmış” şeklinde konuştu.

Müzakerelerin yeniden devamına ilişkin sürecin Taliban’ın bundan sonraki adımlarına bağlı olduğunun altını çizen Pompeo, süreci yakından takip edeceklerini belirtti.

Pompeo ayrıca Taliban’la varılan uzlaşmanın maddelerinden birinin, Taliban’ın El Kaide olan bağını tamamen koparması olduğunu ancak örgütün bu vaadini yerine getirmediğini ifade etti.

Taliban: Görüşmelerin sonlandırılması nedeniyle Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek

Taliban, ABD Başkanı Donald Trump’ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasına tehditle karşılık verdi.

Barış görüşmelerini iptal kararının daha fazla Amerikalının canını ve malını kaybetmesine yol açacağı anlamına geldiği belirtilen örgütün açıklamasında, “Görüşmelerin sonlandırılması nedeniyle Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek” ifadesine yer verildi.

Görüşmelerin cumartesi gününe kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyen Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, örgütle Afgan hükümetinin de barış müzakerelerine başlamak için 23 Eylül tarihini belirlediğini dile getirdi:

“ABD’nin bu kararı en çok onları olumsuz yönde etkileyecektir. Onun itibarı zedelenmiştir. Barış karşıtı duruşunu daha da açığa çıkararak artan oranda can kaybı ve maddi kayıpların yanı sıra siyasi etkileşim söz konusu olduğunda Amerika’nın faaliyetlerini de etkileyecektir.”

Ayrıca örgütün açıklamasında, “Anlaşma imzalanmadan önceki saldırıya tepki göstermek tahammül ya da tecrübe anlamına gelmiyor. Dolayısıyla büyük cihadımıza devam edeceğiz.” denildi.

Taliban açıklamasında, savaşın yanında müzakerelere devam etme isteğinde olduğunu da belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Savaş yerine siyasi uzlaşı tercih edildiğinde, müzakereleri sonuna kadar devam ettirmeyi taahhüt ediyoruz.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum