“Yüksek mahkemenin maske kararı idare yetkisini zayıflatmıştır”

20191119105415018_13205.gif

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi’nin yasama işleri komisyonu sözcüsü Zang Tiewei, Hong Kong Özel İdare Bölgesi (SAR) yüksek mahkemesinin adli incelemesi üzerine bir açıklama yaptı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yüksek mahkemesine bağlı ilk derece mahkeme, Hong Kong Acil Durum Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin Temel Yasa’ya (anayasa) uygun olmadığına ve ilgili hükümlerin geçersiz olduğuna hükmetti.

Bazı Ulusal Halk Meclisi üyeleri konuyla ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirirken, ÇUHM Daimi Komitesi’nin yasama işleri komisyonu da ciddi endişelerini ifade etti.

ÇUHM’den yapılan açıklamalarda, “Temel Yasa’nın SAR yönetiminde anayasal temeli oluşturduğuna inanıyoruz. SAR yasalarının Hong Kong Temel Yasasına uyup uymadığı ancak Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından belirlenebilir ve karara bağlanabilir Başka hiçbir otoritenin hüküm ve karar verme hakkı yoktur” denildi.

Sözcü Zang şunları ekledi:

“Hong Kong Temel Yasası’nın 8. maddesinde belirlendiğine göre, Acil Durum Yönetmeliğinin de içinde bulunduğu Hong Kong yasaları, Temel Yasa’ya aykırılığını tespiti veya özel idari bölge yasama kuruluşu tarafından düzeltilmesi dışında, olduğu gibi korunacak. 23 Şubat 1997’de düzenlenen ÇUHM 8. Daimi Komitesi’nin 24. Toplantısı’nda alınan, ÇUHM Daimi Komitesi’nin Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Yasası’nın 160. Maddesi uyarınca Acil Durum Yönetmeliği de bir SAR yasası olarak görülmektedir.”

Bu nedenle, maske yasağı yönetmeliği Hong Kong Temel Yasası ile uyumludur. Yüksek mahkemenin kararı, Hong Kong Özel İdare Bölgesi ve İcra Kurulu Başkanı’nın idare yetkisini ciddi şekilde zayıflatmıştır ve Hong Kong Temel Yasası ve Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin ilgili hükümlerine aykırıdır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum