Yorum: Tarifelerdeki yeni düzenlemeler dünya ekonomisine katkı sağlayacak

20191223204621239_12654.jpg

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifesi Komisyonu, ticaretin nitelikli gelişmesini sağlamak için başta domuz eti, avokado, yedek otomobil parçaları gibi bazı ithal ürünlere uygulanan gümrük tarifelerinin 1 Ocak 2020 itibarıyla yeniden düzenleneceğini bildirdi.

Çin, söz konusu adımı ithalatı genişletme, ithalat potansiyelini geliştirme ve ithalat yapısını düzeltme amacıyla attı. Böylece Çin, reform, dışa açılma ve nitelikli ekonomik büyümeyi ilerletmenin yanı sıra, dışa açık dünya ekonomisi inşasına katkı yapmayı sürdürüyor.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre, halkın yaşam ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için Çin’de kısıtlı miktarda bulunan günlük ürünlerin ithalatını artırma hedefi doğrultusunda domuz eti ve avokado gibi ürünlerdeki ithalat vergisi düşürülecek.

Çok bileşenli tümleşik devre belleklerinin geçici gümrük tarifesi de azaltılarak, ileri teknoloji donanımlarının ithalatının genişletilmesi ve ileri teknolojili endüstrilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Çin bunların dışında bazı ahşap ve kâğıt ürünlerin de gümrük vergilerini düşürecek.

Ayrıca, 1 Temmuz 2020’den itibaren 176 bilgi teknolojisi ürününe yönelik en çok kayrılan ülke (MNF) oranında 5. kez düşüş uygulanacak.

Uzmanlara göre, Çin’in bilgi teknolojisi ürünleri ticareti dünya toplamının dörtte birini oluşturuyor. İlgili ürünlere yönelik verginin azaltılması, Çinli ithalat işletmelerinin üretim maliyetini azaltarak, rekabet gücünü artırmasına ve daha nitelikli şekilde gelişmesine yardımcı olacak.

Yeni düzenlemelerdeki en dikkat çekici noktalardan biri, dondurulmuş domuz etinin tarifesinin yüzde 12’den yüzde 8’e düşürülecek olması. Domuz vebası gibi unsurların etkisiyle Çin’de domuz eti fiyatında son dönemlerde artış görüldü. İthal dondurulmuş domuz etinin tarifesinin azaltılması, Çin’in domuz eti tedariki ve fiyatında istikrar sağlamak için aldığı tedbirlerden biri. Bunun dışında portakal suyu ve dondurulmuş avokadonun gümrük vergisi de düşürülecek.

Diğer yandan, sağlık da Çin’in gümrük vergilerinde düzenlemeler yaparken dikkate aldığı önemli bir konu. Çin yeni ilaçların üretimini desteklemek ve tedavi masraflarını azaltmak amacıyla, astım tedavisinde kullanılan alkaloit ilaçlar ile yeni tip diyabet ilaçlarının ham maddeleri gibi ürünlere sıfır gümrük vergisi uygulayacak.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Kasım’da, Shanghai’de düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın açılışında, Çin’in gümrük vergisi ve kamu hizmeti maliyetlerini daha da azaltacağını ve kaliteli ürün ile hizmetlere yönelik ithalatı genişleteceğini ilan etmişti. Gümrük vergisini azaltmak için alınan bu karar da, Çin’in dışa açılmasını daha da genişletme konusunda verdiği taahhüdü yerine getirmek için aldığı önemli bir önlem.

İnanıyoruz ki; devasa piyasaya sahip, tüketim potansiyelinin sürekli arttığı ve gittikçe dışa açılan bir Çin, dünya ülkelerinin kaliteli ürünlerine daha geniş bir platform sunacak ve aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalan dünya ekonomisine büyük bir dinamizm sağlayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum