Yorum: Salgın, Çin’in yönetişim yeteneği için “büyük bir sınav”

20200127193432815_69376.jpg

Bugün (27 Ocak) Çin Yeni Yılı’nın üçüncü günü. Çin halkı, Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüsünün neden olduğu salgınla “savaşıyor”.

Bihassa salgının “dünyadaki en büyük iç göç hareketi” olarak bilinen Bahar Bayramı dönemine denk gelmesiyle ortaya çıkan durum, bu büyük çaplı kamu sağlığı ve güvenliği olayına yanıt vermenin aciliyeti ve karmaşıklığı, dünya çapında nadiren görülebilecek bir durum.

Hiç şüphe yok ki, 1,4 milyar nüfusa ve yüzde 60’lık kentleşme oranına sahip Çin, kamu güvenliği krizine yanıt verme ve devlet yönetimi becerileri açısından “büyük bir sınav” ile karşı karşıya.

Çin hükümeti, hızla yayılan salgının ortaya çıkardığı bu büyük sınamanın üstesinden gelmeye çalışıyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi toplantısının düzenlenmesinden, salgın karşısında bir liderlik grubunun kurulmasına kadar, Çin’deki çeşitli birimler salgını kontrol etmek, hastaları tedavi etmek, ilgili bilimsel araştırmaları yapmak ve salgınla ilgili bilgileri kamuoyuyla zamanında paylaşmak gibi birçok önemli adım attı.

Salgınla ilgili tedbirler kapsamında, Çin Devlet Konseyi, 30 Ocak’ta sona ermesi planlanan bayram tatilinin 2 Şubat’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, her gün salgınla ilgili son durumu aktarmak üzere basın toplantısı düzenliyor.

Çin’in farklı bölgelerinden gelen sağlık ekipleri, donanımlar ve malzemeler Wuhan’a en hızlı şekilde gönderilmeye devam ediliyor. Bunun yanı sıra, Wuhan’da acil olarak iki yeni hastane inşa ediliyor.

Çin’de salgınla mücadele sürecinde alınan kararlar en hızlı şekilde hayata geçiriliyor. Ülkenin farklı bölgelerindeki mahalle ve köylerde salgın önleme ağları kuruldu. Çin hükümeti, halkın can güvenliğini ve sağlığını güvence altına almak için elinden geleni yapıyor.

Diğer yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Çin’in küresel sağlık alanında yaptığı liderlik için Çin hükümetine teşekkürlerini sundu. Ghebreyesus, Çin’i salgına dair bilgileri açıklık ve şeffaflıkla paylaştığı için de övdü.

Şu an salgın, ciddi bir sınav olarak devam ediyor. Yeni tip korona virüsünün yol açtığı hastalık hakkında elimizdeki bilgiler sınırlıyken, virüsün mutasyonunun doğurabileceği riskler de belirsiz.

Salgının önlenmesi, Çin için bir sorumluluk. Halkın yaşamını ve sağlığını ilgilendiren konularda Çin geri adım atamaz. Salgının önlenmesiyle ilgili politikalar kararlılıkla düzeltilerek hayata geçirilecek, Çin somut adımlarla salgın önleme ve kontrol becerisini geliştirecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum