Yorum: Negatif liste sistemi iyileşiyor, Çin pazarı daha da canlanıyor

20191122200335264_12892.jpg

Negatif listenin yıllık versiyonu bugün yayımlandı. Yabancı yatırımların Çin pazarına girişini kısıtlayan negatif liste, kapsamlı olarak uygulandığı süreçte ilk kez yıllık olarak revize edildi.

Bu, Çin’in negatif liste sisteminin durmaksızın iyileştirildiği anlamına geliyor. Şüphesiz, söz konusu adımla Çin pazarının canlılığı tetiklenecek, cazibesi artırılacak.

Negatif liste sistemi sürekli olarak iyileştirilirken yabancı şirketler de Çinli firmalarla aynı muameleye tabi tutuluyor. Bu durum da yabancı firmaların Çin’e güvenini güçlendiriyor.

Yılın ilk on ayında, Çin’de yeni kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı 33 bin 407 olurken, fiilen değerlendirilen yabancı yatırım ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,6 artarak 752 milyar 410 milyon yuana ulaştı. Ekim ayında kullanılan yabancı sermaye oranındaki artış ise yüzde 7,4’ü buldu.

Rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, dünya genelindeki yatırımcıların paralarıyla Çin’e güvenoyu verdiğini söylemek mümkün.

Yılın başından itibaren Çin’de Yabancı Yatırım Yasası’nın kabul edildi, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi’nin Lingang kısmının hizmete girdi ve 6 serbest ticaret pilot bölgesinin açılması ile negatif listenin sürekli daraltılması gibi önlemler aldı. Çin, aynı zamanda uluslararası standartlar ve ekonomi kuralları ile kenetlenen bir temel sistem çerçevesi ve yönetim sistemi şekillendirmek için çaba harcıyor.

Bu süreçte çok sayıda meydan okuma ile karşılaşma durumu mevcut olsa da Çin reformu devamlı olarak derinleştirecek, dışa açılma boyutunu genişletecek, yabancı sermayenin yerel piyasaya giriş eşiğini alçaltacak ve iş ortamını iyileştirmeyi sürdürecektir. Böylece Çin piyasasının canlılığı açığa çıkarılacak, ekonominin yüksek kaliteli gelişmesine güç katılacak ve bunun yanı sıra dünya ekonomisine de canlılık kazandırılacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum