YORUM: Çinli kadınlar dünyaya güç katıyor

20190919204506469_87129.jpg

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından “Eşitlik, Kalkınma, Paylaşım: Çin’de Kadın Haklarının 70 Yıllık Gelişimi” isimli bir beyaz kitap yayımlandı.

Beyaz kitapta, kadınların, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl boyunca Çin Komünist Partisi önderliğinde reform ve kalkınmaya büyük katkılarda bulunduğuna işaret edildi.

Kitapta, Çin ulusunun kalkınmasıyla birlikte, Çinli kadınların toplumsal konumunda büyük değişiklikler yaşandığı belirtildi.

Yoğun kadın nüfusa sahip bir ülke olan Çin, 1949’da kurulmasından bu yana kadın haklarının korunmasını önemsemiştir. Cinsiyet eşitliği temel bir politika olarak Anayasa’ya eklenip ÇKP’nin 18. ve 19. Ulusal kongre raporlarına dahil edilmiştir.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi’ne (ÇUHM) katılan kadın delegelerin oranı yüzde 24,9’a ulaştı. 2017’de yüksek lisanstaki kadın öğrenciler, toplam yüksek lisans öğrencilerinin yüzde 48,4’ünü oluşturdu. 2015’te Çinli kadınların ortalama yaşam beklentisi 79,43 olarak ölçüldü. Bu, 1949 yılıyla kıyaslandığında 42,7 yıl arttı.

Mevcut durumda Çinli kadınlar, istihdamın yüzde 40’ından fazlasını oluşturuyor. Kadın astronot Liu Yang ve Nobel Ödülü kazanan kadın biliminsanı Tu Youyou önde gelen üstün başarılı kadınlardır.

Mckinsey’nin 2017 tarihli raporuna göre, Çinli kadınların gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) katkı oranı yüzde 41’i geçti. Bu oran küresel çapta en yüksek oran durumunda.

Öte yandan Çinli kadınlar dünya genelinde kadın haklarının savunucusudur. 1995’te 4. Dünya Kadın Konferansı’nda cinsiyet eşitliğini yürütmek ve kadınların haklarını güvence altına almak için Beijing Deklarasyonu ve Eylem Programı açıklandı. 2015’te Beijing’de düzenlenen Küresel Kadın Zirvesi’nde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping cinsiyet eşitliğinin yürütülmesi ve kadınların haklarının kapsamlı şekilde gelişmesi konularında Çin’in önerilerini ortaya koydu.

Çin, sadece kendi ülkesinde değil, yabancı ülkelerdeki kadınların gelişimine de büyük önem veriyor ve elinden geleni yapıp yardım eli uzatıyor. Çin, 2015-2020 döneminde gelişmekte olan ülkeler için 100 “mutlu okul projesi” ve 100 “kadın ve çocukların sağlığı projesi” uygulayacak, 30 bin kadını Çin’de kursa davet edecek, yurt dışında 100 bin kadına mesleki eğitim verecek.

Mevcut durumda dünya çapında farklı ülkeler ve bölgelerde kadınların gelişimi hala dengesizdir. Kadınların ekonomi ve toplumla birlikte gelişmesi, uyum ve hoşgörüye dayalı bir toplumsal kültür oluşması ve kadın haklarına fayda getirecek bir uluslararası ortamın yaratılması önemlidir.

Çin, her zaman olduğu gibi cinsiyet eşitliği başta olmak üzere kadın hakları çalışmalarını daha yüksek bir seviyede ilerletecektir.

网站未在畅言补全备案信息,当前无法使用评论服务,请联系网站管理员。
Yorumlar(0 yorum)

Yorumunuzu buraya yazın…
发布
Ziyaretçi
手机登录
Hiç yorum yok!
Chnagyan tarafından çalıştırılıyor

YORUM: Çinli kadınlar dünyaya güç katıyor
1
Diğer>>

Xi Jinping, Henan’da incelemelerde bulundu

Çin ile Rusya somut işbirliğinde yeni döneme girdi

Hong Kong’ta değişik çevrelerden yönetime destek
123
Diğer>>

Diğer>>

Diğer>>
Radyo
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar

Linkler

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum