Yorum: Çin, ticari kolaylık düzeyini sürekli yükseltiyor

20191031104547285_19886.jpg

Yakın zamanda yayımlanan “Çin Ticareti Kolaylaştırma Yıllık Raporu”nda, bu yıl Çin’in ticari kolaylık puanının 2017 yılına göre 5,31 artarak 76,93’e ulaştığı bildirildi.

Küresel ticaretin büyük ölçüde azaldığı günümüzde Çin’in ticari kolaylık düzeyinin aralıksız yükselmesi, hem dış ticaretindeki istikrarlı büyüme eğiliminin korunmasını sağlıyor, hem de dışa açık küresel ekonomiye güç katıyor.

Dünya Bankası tarafından ekim ayının sonunda yayımlanan 2020 İş Ortamı Raporu’nda Çin, iş ortamının elverişliliği bakımından 190 ülkenin yer aldığı sıralamada 15 basamak tırmanarak 31. oldu. Bu, Çin’in dışa açılmayı genişleterek yatırım ve ticarette kolaylık seviyesini yükselttiğinin katî bir göstergesi.

Bununla birlikte, kasım ayında Shanghai’da düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na 181 ülke ve bölge ile uluslararası örgütlerden 3800’den fazla şirket katıldı. 6 gün süren fuarda 71 milyar 130 milyon ABD Doları değerinde işbirliği anlaşması imzalandı. Bu sayı, önceki fuara göre yüzde 23’lük artışa tekabül ediyor. Çin somut eylemlerle açık bir dünya ekonomisi oluşturmaya yardım ediyor ve kalkınma fırsatlarını bütün dünyayla paylaşıyor.

İş ortamı sadece daha iyi olabilir, “en iyi” olamaz. Çin yılsonundan önce uluslararası ticaretteki “tek pencere” sisteminin başlıca sektörlerde kullanım oranını yüzde 100’e çıkarmayı planlıyor. Bunun yanı sıra mal ticaretiyle ilgili ruhsat belgelerinin fizikî kullanımını iptal etme önlemi tamamen hayata geçirilip, liman vb. ücretlerini düşürme işlemi sürdürülecek.

Söz konusu ticareti kolaylaştırma tedbirleri Çin’in dış ticaretinin niteliğini sürekli geliştirecek, ekonominin sağlıklı ve istikrarlı büyümesini ilerletecek ve dünya ekonomisinin aşağı yönlü baskıya direnmesine yardım ederek canlanmasını sağlayacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum