Yorum: Çin halkı herhangi bir dış tehdide boyun eğmez!

20191129192346420_85878.jpg

Hong Kong city at night

ABD’de sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı” imzalanıp kanunlaştırıldı. Hong Kong’daki radikal şiddet suçlularına moral veren bu yasa tasarısı, Hong Kong ve Çin’in içişlerine müdahale ettiği gibi, uluslararası yasalar ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini ciddi şekilde ihlal etti. ABD’nin Hong Kong’da kaos yaratma ve Çin’in kalkınmasını engelleme niyeti ortadadır. Ancak ABD yanlış hesap yaptı, çünkü Hong Konglular dahil 1,4 milyar Çin halkı hiçbir tehdit karşısında boyun eğmeyecektir.

5 aydır Hong Kong’da büyük çaplı şiddet eylemleri durmadan tırmanıyor ve kenti çok tehlikeli bir durumun eşiğine itiyor. Kentte masum bir vatandaş öldürüldü. Bu arka planda ABD sözde “Hong Kong yasası”nı kanunlaştırdı.

Uzun zamandır ABD Hong Kong işlerine müdahale etmeye çaba gösteriyor, sözde “Hong Kong’un bağımsızlığı”nı düşleyen unsurlarla işbirliği yapıyor. 1984 ile 2014 arasındaki 30 yılda ABD Kongresi’nde Hong Kong’a dair 60 “yasa tasarısı” ileri sürülmüştü. 2011 yılında Wikileaks’in açıkladığı, ABD’nin Hong Kong başkonsolosluğu belgelerine göre, ABD Hong Kong işlerine müdahale eden açıklamalar yaptı ve sıkça muhaliflerle görüştü. Deliller, ABD’nin Demokrasi için Ulusal Bağış (NED) adlı vakfının, 2014 yılında meydana gelen “Occupy Central” olayına finansal destek sağladığına işaret ediyor.

Geride kalan aylar boyunca ABD’de bazı siyasetçiler sözde “Hong Kong’un bağımsızlığı”ndan yana güçlerin liderleriyle bir araya geliyor, hükümet dışı kuruluşlar şiddet eylemcilerine çeşitli destekler sağlıyor, bazı medya kuruluşları da doğru ile yanlışı birbirine katan yayınlar yapıyor. “Demokrasi” ve “insan hakları” ABD’nin Hong Kong işlerine karışmak amacıyla başvurduğu iki bahanedir. ABD’nin girişimlerine Çin halkı tolerans gösteremez!

Çin halkı herhangi bir dış baskıdan korkmaz. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonraki dönemde Çin halkı birlik içinde çabalayarak, batılı ülkeler tarafından uygulanan ablukayı kırdı. Hong Kong’un anavatana dönmesinden beri, merkezi hükümet ve ana kesimin güçlü desteğiyle Hong Kong, Asya finans krizi gibi dış baskıların üstesinden geldi ve uzun vadeli refah ve istikrarını korudu.

Hong Kong, Çin’in Hong Kong’udur; Hong Kong işlerine dış güçlerin müdahalesine izin verilmeyecektir. Bugünkü Çin, yeniden şahlanma hedeflerine tarihteki her dönemden çok daha yakındır. Dış risklere karşılık verme gücüne de sahiptir. ABD, hatasını düzeltip Hong Kong ve Çin’in içişlerine karışmaya son vermelidir. Aksi takdirde Çin mutlaka karşılık verecek, bunun doğuracağı sonucun sorumluluğu ABD tarafından üstlenilecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum