Yorum: Bir ülke iki sistemi ilkesi daha büyük başarılara imza atacak

20191220203610428_18204.jpg

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Makao’nun anavatana dönüşünün 20. yıldönümü dolayısıyla bugün düzenlenen kutlama toplantısına ve Makao Özel İdari Bölgesi’nin 5. dönem yönetiminin yemin törenine katıldı. Xi, Makao’da bir ülke iki sistem ilkesinin uygulanmasıyla elde edilen başarıları takdirle değerlendirerek, Makao’nun gelecekteki gelişmesi için beklentilerini dile getirdi. Xi ayrıca, Makao ve Hong Kong özel idari bölgelerinin işlerine yabancı güçlerin karışmasına Çin’in kararlılıkla karşı çıktığını ve bir ülke iki sistem ilkesini daha iyi şekilde uygulama kabiliyetine sahip olduklarını belirtti.

Tarihi gerçekler şuna işaret ediyor: Bir ülke iki sistem ilkesi sadece tarihten kalan Hong Kong ve Makao sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda iki bölgede uzun vadeli refah ve istikrarı korudu. İlke iki bölgede halkın desteğini kazandı.

Yüzölçümü küçük, endüstri kaynakları sınırlı, ancak nüfus yoğunluğu yüksek bir bölge olmasına rağmen, Makao geçen 20 yıl içinde hızlı gelişme kaydetti. Bunu destekleyen kritik unsur ise Makao’da bir ülke iki sistem ilkesinin kapsamlı ve doğru şekilde algılanıp hayata geçirilmesidir.

Bir ülke iki sistem ilkesinin gelişme yönünün doğru algılanması kapsamında “bir ülke” ilkesinin “iki sistem” ilkesinin önkoşulu ve temeli olmasında ısrar edildi. Merkezi hükümetin özel idari bölge üzerindeki genel yönetim yetkisi ve özel idari bölge yönetiminin yüksek dereceli özerklik hakkının entegre edilerek bir ülke iki sistem ilkesi doğru şekilde hayata geçirildi.

Günümüz dünyası büyük değişikliklere, yeni bilim-teknoloji devrimine tanıklık ediyor; Çin’de de reformlar derinlemesine sürdürülüyor, dışa açılma boyutu genişletiliyor. Dış ve iç ortamdaki değişikliklere karşı, Makao yeni bir başlangıç noktasında bulunuyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Makao’nun geleceği için 4 maddelik beklentisini dile getirdi. Xi, Makao’da idari yönetim seviyesinin daha da yükseltilmesi, bölge ekonomisinin sağlıklı gelişmesinin sağlanması, halkın yaşam koşullarının güvence altına alınması ve iyileştirilmesi, sosyal uygum ve istikrarın ilerletilmesi önerisinde bulundu.

Makaolu Su Yaoguang, Cumhurbaşkanı Xi’nin konuşmasını dinledikten sonra bir ülke iki sistem ilkesine olan güveninin daha da arttığını söyledi. Su, “Gelecekte Makaolu halk anavatana dayanarak kendi zekâsı ve yeteneğiyle ilkeyi uygulamaya devam edip, ilkenin içeriğini zenginleştirecek” ifadesini kullandı.

Ancak bazı dış güçler, bir ülke iki sisitem politikasının Hong Kong ve Makao’da başarıyla uygulandığını gördükten sonra tam bir paniğe kapıldı. Bir gerçek daha net bir şekilde görüldü; Dış güçler, Hong Kong’daki muhalif güçlerle suç ortaklığı yaparak, Hong Kong’un yönetim hakkını devralmaya, bir ülke iki sistem politikasını baltalamaya ve Çin’in gelişimini engellemeye çalışıyorlar. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugünkü kutlamada yaptığı konuşmada, Çin’in dış güçlerin Hong Kong ve Makao’ya müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi.

Son 30 yıldır harcadığı çabayla Çin bir ülke iki sistem politikasını daha iyi uygulama ve iyileştirme yeteneklerine sahiptir. Gelecekte, Hong Kong ve Makao’nun daha iyi gelişeceğine ve insanlara daha fazla kazanç duygusu ve mutluluk getireceğine inanıyoruz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum