Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping

rBABCWFmjtKAUH1tAAAAAAAAAAA302.900x633.770x542.jpg

Çinlilerin geleneksel bayramlarından biri olan Chongyang Festivali, Çin’in Ay takviminin 9’uncu ayının 9’uncu gününde kutlanır (Bu yıl 14 Ekim). Dolayısıyla da Çifte Dokuz Festivali olarak adlandırılıyor. Chongyang Çincede uzun ömür anlamına geldiği için yaşlıların bayramı olarak kabul ediliyor.

“Yaşlılara mutlu ve güzel bir yaşam verilmeli.” diyen Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping yaşlılara büyük alaka gösteriyor. Yaşlılara saygı ve sevgiyle yaklaşarak onlara daha iyi bir yaşam sağlamak için tüm olanakları kullanan Xi Jinping, yaşlıların bakımı konusunda topluma örnek teşkil ediyor.

“Devletin temeli ailedir.” Kendi anne babası başta olmak üzere tüm yaşlılara saygı ve sevgi gösterme erdemi, Xi Jinping’in yüreğinin derinlerine işlemiştir.

Xi Jinping’in annesi Qi Xin, eşi Xi Zhongxun için yazdığı hatıra yazısında şöyle bir hikâyeden bahsediyor: 15 Ekim 2001 tarihinde tüm aile mensupları Xi Zhongxun’un 88’inci doğum günü için bir araya geldi. Sadece dönemin Fujian Valisi olan Xi Jinping, işleri çok yoğun olduğu için babasının doğum günü yemeğine katılamadı. Kendini babasına karşı borçlu hisseden Xi, ona bir tebrik mektubu gönderdi. Xi Jinping’in mektubu baştan sona babasına olan sevgisiyle doludu. Xi Jinping, ‘Sizi tanıdıkça sizlere olan saygı ve sevgim daha da derinleşiyor. Babacığım ahlak ve erdem konusunda hep sizi örnek alıyorum.” diye yazdı.

Bu aile mektubu, Xi Jinping’in babasına olan derin saygı ve sevgisini yansıtıyor.

Xi Jinping anne babasına hürmetini çocukluğundan beri her vesilede gösterdi. Kamu işleriyle çok meşgul olmasına rağmen Xi Jinping, sık sık annesiyle yürüyüşe çıkıyor, sohbet ediyor. Çinlilerin en önemli bayramı olan Bahar Bayramı’nı ailesi ile birlikte geçiremediği zaman onları mutlaka telefonla arıyor, sevgi ve saygılarını takdim ediyor.

Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping

Xi Jinping’in ofisindeki kitaplığında iki fotoğraf bulunuyor: Birinde Xi ailesiyle birlikte, tekerlekli sandalyede oturan babasını yürüyüşe çıkarmış. Diğerinde ise annesinin ellerinden tutmuş avluda yürüyüş yapıyor. Halkın lideri Xi Jinping’in anne babasına hürmeti ve yaşlılara olan saygı ve sevgisi, günlük yaşamına ve devlet işlerinin her parçasına yansıyor.

Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping_fororder_03

7 Aralık 1984’te Hebei eyaletinin Zhengding ilçesinde kaymakamlık görevi yapan Xi, “Genç Yetkililer Yaşlılara Saygı Göstermeli” başlıklı bir makale yayımladı. Makalede, “Genç yetkililer kıdemli yetkililere saygı gösterirlerse, aralarında dayanışma kurulabilir, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) işleri geliştirilebilir.” ifadesi yer aldı.

Zhengding’deki görevi süresince Xi, kaymakamlığa tahsis edilmiş tek aracı yaşlı yetkililere verdi, kendisi ise köylere kırsal bölge araştırmalarını gerçekleştirmek için her gittiğinde bisiklet kullandı. Ayrıca Xi’nin talimatıyla kaymakamlığın toplantı salonu yaşlıların eğlence alanına dönüştürüldü, yaşlı yetkililer için hastanede özel bakım odası kuruldu ve yaşlıların tedavilerine büyük destek sağlandı.

Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping_fororder_05

26 Eylül 2013’te Xi, 4. Ulusal Ahlak Timsalleri Ödülleri’nin sahipleriyle bir araya geldiğinde bakışları ilk sırada, solda oturan yaşlı bir kadına döndü. Xi içten bir şekilde “Bu yaşlı teyze, bizim eski generalimiz Gan Zuchang’ın karısı Gong Quanzhen’dir. Bu yıl 90 yaşına girdi. Onu görünce çok duygulandım.” dedi.

Xi, Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran generallerden biri olan Gan Zuchang’ın memleketine dönüp çiftçi olarak çalışmakta ısrar ettiğini anımsattı. Xi, Gan’ın karısı Gong Quanzhen’in da bu ruhu hayata geçirip onlarca yıl toplumun en alt kesimi için kırsal bölgelerde eğitimi geliştirmeye odaklandığını anlattı.

Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping_fororder_07

Cumhurbaşkanı Xi, 17 Kasım 2017’de düzenlenen Ulusal Ahlak İnşası Ödül Töreni’nde ödül sahipleri ile fotoğraf çektirdi. Xi Jinping, ahlak timsalleri 93 yaşındaki Huang Xuhua ve 82 yaşındaki Huang Dafa’yı görünce “Yaşınız bu kadar ilerlemiş, ama siz hâlâ çok dinç görünüyorsunuz. Ayakta kalmayın, yanıma oturun.” diye konuştu. Xi Jinping iki yaşlının ellerini tuttarak yanına getirdi. Bu jesti, Xi Jinping’in yaşlılara gösterdiği saygıyı yansıtıyor.

Yaşlılara derin sevgi ve saygı besleyen, halkın lideri Xi Jinping_fororder_09

Xi Jinping, “Çin toplumu yaşlanma sürecine girdi. Tüm yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra huzurlu, mutlu, sağlıklı ve uzun ömürler sürmelerine destek olmak ortak arzumuzdur.” dedi. Xi Jinping, yaşlılara daha iyi yaşam koşulları sağlamaya büyük önem veriyor.

Yorumlar

yorum