Yang Jiechi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile İsviçre’de görüştü

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi’nin dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İsviçre’nin Zurich kentinde bir araya geldiği bildirildi. Görüşmede, Çin-ABD ikili ilişkileri ve önemli küresel ve bölgesel konularda kapsamlı, samimi ve derinlemesine görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin yapıcı olması ve karşılıklı anlayışı geliştirmesi açısından elverişli olduğu belirtildi.

Görüşmede iki taraf, iki ülkenin devlet başkanları arasında 10 Eylül’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinin ruhuna uygun harekete geçmeyi, stratejik koordinasyonu güçlendirmeyi, anlaşmazlıkları kontrol altına almayı, çatışmalarla zıtlaşmayı önlemeyi, çifte kazanca dayalı işbirliğine ulaşmayı, Çin-ABD ikili ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı gelişen doğru bir istikamete yeniden konumlandırmayı onayladı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve ABD’nin ikili ilişkilerde ilerleme kaydedip kaydedemeyeceği hususunun iki ülke ve halklarının temel çıkarlarını yakından ilgilendirdiğine işaret ederek, bunun aynı zamanda tüm dünyanın geleceğine sıkıca bağlı olduğunu kaydetti. Çin-ABD işbirliğinin iki ülke dahil tüm dünya ülkelerine yarar getireceğine işaret eden Yang Jiechi, iki ülkenin zıtlaşmaları halinde ise bunun tüm dünyaya ciddi zarar vereceğini dile getirdi. Yang Jiechi, ABD tarafının iki ülke arasındaki ilişkilerin çifte kazançlı özünü ve Çin’in iç ve dış politikalarıyla stratejisini doğru şekilde kavraması gerektiğini vurguladı. Yang Jiechi, Çin’in Çin-ABD ikili ilişkilerinin “rekabet” ile nitelendirilmesine karşı çıktığını belirtti.

Yang Jiechi, Çin’in ABD Başkanı Joe Biden’in son günlerde ikili ilişkiler hakkında yaptığı olumlu açıklamalara önem verdiğine dikkat çekerek, ABD’nin Çin kalkınmasını kısıtlamama ve yeni Soğuk Savaş başlatmama yönünde açıklamalarını yakından takip ettiğini ifade etti. Yang Jiechi, ABD’nin Çin’e yönelik gerçekçi politikalar izleyeceğini, Çin ile birlikte birbirlerinin temel çıkarlarıyla hassas konulara saygı göstereceğini, karşılıklı saygı, barış, işbirliği ve çifte kazanca dayalı yolda birlikte ilerleyeceğini temmeni ettiklerini belirtti.

Yang Jiechi, görüşmede Çin’in Taiwan adası, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, deniz işleri ve insan hakları gibi konulardaki tutumlarını ABD tarafına aktardı. Yang, ABD’nin Çin’in egemenliği, güvenliği ve gelişme çıkarlarına saygı göstermesi, adı geçen konulardan faydalanarak Çin’in içişlerine karışmaması çağrısında bulundu.

ABD tarafı görüşmede ise Tek Çin politikasında ısrarcı olacaklarını açıkladı.

İki taraf görüşmede, iklim değişikliği ve her iki tarafı ortaklaşa ilgilendiren bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu ve önemli konularda olağan diyalog ve koordinasyon yapılmasını onayladılar.

Yorumlar

yorum