Xiong’an Yeni Bölgesi, Dışişleri Bakanlığı tarafından dünyaya tanıtıldı

00350162376_cbf5b74b.jpg

Dün Çin Dışişleri Bakanlığında “Yeni Çağ’daki Çin: Xiong’an-İnsanlığın Gelişimini Keşfeden Geleceğin Şehri” konulu küresel tanıtım etkinliği düzenlendi. Etkinlik, eyalet, bölge ve kentlerin tanıtılması amacıyla 13. kez düzenlendi.

Etkinliğe 160’dan fazla ülke ve uluslararası örgütten diplomatlar, Çin ve yabancı basın mensupları, sanayi ve ticaret çevrelerinden temsilciler dahil 500’den fazla kişi katıldı.

Tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xiong’an Yeni Bölgesi’nin Çin’in geleceğini temsil ederek dünyanın trendini ve insanlığın gelişme yönünü belirlediğine işaret etti. Wang, Xiong’an Yeni Bölgesi’nin kurulmasının, Çin’de reformun derinleştirilmesinin önemli bir kararı olduğunu, gelecekteki gelişme yönlerine uygun olan birçok önlemin Xiong’an’da önceden denemeli olarak uygulamaya sokulacağını, dolayısıyla “büyük şehirlerin hastalıkları”na çözüm bulunup, bir örnek oluşturulacağını kaydetti.

Wang Yi, bölgenin planlanması için tüm dünyaya ihale açıldığını, 18 ülke ve bölgeden 279 grubun ihaleye aktif bir şekilde katıldığını, bölgede dünyanın önde gelen 12 farklı ekibinden elde edilen deneyimlerin biriktirildiğine değindi. Wang Yi, gelecekte bölgedeki inşalar için daha fazla uluslararası kalifiye personel, sermaye ve projelerin çekileceğini, dolayısıyla Çin’in çeşitli ülkelerle karşılıklı yarara dayalı işbirliği içinde yeni dinamikler yaratacağını dile getirdi.

İngiltere, Singapur, İtalya ve Senegal’in Beijing’deki büyükelçileri, tanıtım etkinliğinde sırayla yaptığı konuşmalarda, Xiong’an Yeni Bölgesi’nin kurulmasına büyük ilgi gösterdiler.

İngiltere’in Beijing Büyükelçisi Barbara Woodward, İngiltere’nin Çin’deki Xiong’an Yeni Bölgesi inşasına destek sağlayarak teknolojik deneyimleri paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Singapur’un Beijing Büyükelçisi Stanley Loh Ka Leung, Singapur’un kağıt yapımı, sağlık, çevre ve lojistik gibi alanlarda Hebei eyaletine 4 milyar dolarlık yatırım yaptığını ve kendisinin Nisan ayında “Xiong’an Yeni Bölgesi Planlaması’nın yayınlanmasından sonra Xiongan’a giden ilk yabancı büyükelçi olduğunu kaydetti.

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı bir araştırma merkezinin bir görevlisi olarak çalışan Zhang Jianping, Xiong’an’ın Beijing’in başkent dışındaki fonksiyonlarını üstlenen yeni bir bölge olarak bilimsel inovasyon ve finans dahil iki yeni fonksiyonu da üstleneceğini duyurdu.

Zhang Jianping, gelecekte Xiong’an’da düşük karbonlu ve akıllı şehir inşasının gerçekleştirileceğini, bölgeye şehir tasarımı ve inşaat planlaması gibi profesyonel alanlarda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen seçkin inşaat mühendisleri ve planlayıcılarının davet edileceğini sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum