“Xinjiang’daki kalkınma hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir gerçek”

20190925210006402_79871.jpg

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin barışçıl kurtuluşunun 70. yıldönümü bugün kutlandı. Xinjiang, kapalı ve geride kalmış bir ücra bölge iken, uzun vadeli gelişmeyle birlikte Çin’in dışa açılmasının bir penceresi haline geldi. Özellikle son yıllarda terörle ve aşırıcılıkla mücadele amacıyla alınan tedbirler sayesinde, Xinjiang’da sosyal düzen normale döndü ve Xinjiang toplumu kalkınmada yeni bir döneme girdi.

Ancak Batılı ülkelerdeki bazı çevreler, Xinjiang’daki kalkınma çalışmalarını karalamak amacıyla sürekli gerçek dışı suçlamalar yaratıyor. Örneğin, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gibi bazı politikacılar son günlerde, Xinjiang’daki terörle mücadele ve din politikalarını kötüleyerek, uluslararası platformlarda Çin’i karalamaya çalışıyorlar.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, New York’ta ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi gibi iki ülke iletişimine dair faaliyet yürüten kuruluşlar tarafından ortaklaşa düzenlenen bir ziyafette konuşma yaptı. Wang, Xinjiang’da inanç özgürlüğü ile yerel kültürün korunması, aşırıcılık ile terörizmin Xinjiang’a verdiği zararlar, Xinjiang’da terörizmi önlemek için alınan önlemler ile mesleki eğitim merkezlerinin niteliği ve merkezlerde alınan sonuçlar olmak üzere bölge gerçekleri hakkında bilgi verdi.

Wang, Xinjiang’da terörizmi önlemek amacıyla alınan önlemlerin Çin hukukuna ve uluslararası alanda kabul edilen düşüncelere uygun olduğunu vurgulayarak, Xinjiang’a yönelik hiçbir suçlamanın veya karalama eyleminin başarıya ulaşamayacağını kaydetti.

Eylül 1949’da barışçıl bir şekilde kurtuluşa kavuşan Xinjiang’da, Ekim 1955’te özerk bölge yönetimi kuruldu. Bugüne kadar geçen zaman zarfında Xinjiang’ın sosyo-ekonomik gelişiminde büyük ilerlemeler kaydedildi. Xinjiang’ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) her sene ortalama olarak yüzde 8,3’lük hızla büyüdü. GSYH, 1952 yılında 791 milyon yuan iken, bu rakam geçen yıl 1,2 trilyon yuana yükseldi. Bölgede, 2014-2018 yılları arasında 2 milyon 300 binden fazla kişi yoksulluktan kurtarıldı. Kırsal bölgelerdeki yoksulluk oranı, yüzde 19,4’ten bugün yüzde 6,1’e kadar düştü. Xinjiang da önümüzdeki yıl, ülkenin diğer bölgeleriyle birlikte yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması hedefine ulaşacak.

Bunun yanı sıra, Xinjiang’da yerel kültür ve inanç özgürlüğü de koruma altında. Şu an Xinjiang’da 28 binden fazla dini mekanda yaklaşık 30 bin din görevlisi bulunuyor. Her 530 Müslüman vatandaşa bir cami düşüyor. Bu oran, birçok Müslüman ülkeden bile daha yüksek.

Tarih, ulus ve din sorunlarının karmaşık niteliğinden dolayı, Xinjiang’da 1990’lı yıllardan itibaren binden fazla terör olayı yaşandı. Bu olaylarda bütün etnik grup vatandaşlarının can ve mal güvenliği tehlikeye atılırken, bölgede yaşam ve inanç özgürlüğü gibi temel insan haklarına da ciddi zarar verildi. Bu olaylar ayrıca, yerel kalkınmayı da derinden etkiledi.

Xinjiang yönetimi, aşırıcılık ve terörizmi kökünden kurutmak üzere son yıllarda, hukuk kuralları doğrultusunda mesleki eğitim merkezleri kurdu. Xinjiang’da son üç senedir hiçbir terör olayı yaşanmadı. Birçok kişi merkezlerde eğitim görerek, aşırıcı fikirlerden kurtarıldı ve çalışma teknikleri öğrenerek, meslek sahibi oldu.

Çin hükümeti geçen sene birçok yabancı elçi, basın mensubu ve diplomatı Xinjiang’a davet etmeye başladı. Yabancı misafirler, Xinjiang’ın sosyal gelişimi ile kültür ve inanç alanlarındaki çalışmaları takdirle karşıladılar.

Ne var ki, Batılı ülkelerdeki bazı kesimler bu gerçeklere bakmak bile istemiyorlar. Kötü niyetli bazı insanlar, Xinjiang’ın terörle mücadele ve inanç politikalarına çeşitli yalanlarla saldırarak, Çin’i karalamayı ve ülkede kaos yaratmayı amaçlıyor.

BM Genel Kurulu, dünya ülkelerinin önemli küresel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunduğu bir platform. Ancak bazı ABD’li politikacılar, bu platformdan yararlanarak, gerçekleri bir kenara bırakıp, sözde demokrasi ve özgürlük sloganlarıyla Xinjiang’la ilgili yalanlar yayıyor ve Çin’in iç işlerine müdahale ediyor.

Xinjiang’da 70 sene boyunca kaydedilen büyük başarı, hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir gerçek. Çin karşıtı Batılı güçlerin, Xinjiang sorununu kullanarak Çin’e baskı yapma çabasının boşa çıkacağı da malum.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum