Xinjiang’da pamuk üretimi tamamen makineleşti

rBABCmGOKx-AHXT9AAAAAAAAAAA429.1242x678.jpg

Çin’in en büyük pamuk üretim bölgesi olan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, 2020 yılında ülkenin pamuk üretiminin yüzde 87,3’ünü gerçekleştirdi.

Bu yıl, Xinjiang’da pamuk ekim alanı 37 milyon 180 dönümü bulurken, üretim miktarı 5 milyon 200 bin tona yükseldi.

Urumçi’de önceki gün düzenlenen basın toplantısında pamuk üreticisi ve çiftçiler deneyimlerini paylaştı.

Xinjiang’da pamuk üretimi tamamen makineleşti_fororder_Xin re1

Avutcan Turahun (solda) mobil uygulama ile 80 dönümlük pamuk tarlasının durumunu evinde denetleyebiliyor

Çöçek’in Saven kasabasındaki pamuk yetiştiricisi Avutçan Turahun, mobil uygulama üzerinden 5,3 hektarlık pamuk tarlasını kolaylıkla denetleyebiliyor.

Avutcan Turahun, “Günümüzde pamuğun ekilmesinden hasadına kadar tüm süreç makineleşti, bu sayede su, ilaç ve tohum tasarrufu yapıldığı gibi, insan gücünden de tasarruf ediliyor.” dedi.

Turahun ayrıca, “Bu yıl 5,3 hektarlık pamuk tarlasından 40 ton pamuk topladım, pamuğun kalitesi çok iyi, bu yılki fiyat da yüksek. Pamuk üretimiyle ve alın terimizle kazandığımız gelirimizle yaşamımız gittikçe iyileşiyor.” diye konuştu.

Xinjiang’da pamuk üretimi tamamen makineleşti_fororder_Xin re2

Çiftçi İbrahim Huşur

İbrahim Huşur Korla kentinin Karayulgun kasabasındaki Yenisar çiftliğinde pamuk ekim makinesinin sürücüsü olarak görev yapıyor. Çiftliğin 30’dan fazla makinesinden sorumlu İbrahim Huşur’un aylık geliri 12 bin yuan civarında.

Huşur, “Pamuk toplama makinesi ve kazma makinesi sürmeyi ücretsiz öğrenebiliyor, ürün ekip ekmemeye ve ne ekeceğimize kendimiz karar veriyoruz.” dedi.

Huşur, gelirinin yıldan yıla değiştiğini, önceki yıllarda 5000-7000 yuan seviyesinde kazanırken, bu yılki gelirinin 12 bin yuana yükseldiğini kaydetti.

Xinjiang’da pamuk üretimi tamamen makineleşti_fororder_Xin re3

Xinjiang pamuğunu makineler topluyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Tarım ve Köy İşleri Departmanı Müdür Yardımcısı Xu Tao, düzenlediği basın toplantısında, bu yıl pamuk üretiminin genel olarak daha iyi olduğunu, toplam üretimde ve hasatta artış görüldüğünü, pamuğun kalitesinin de bir önceki yıla göre önemli ölçüde arttığını söyledi.

Xu Tao ayrıca, “Bu yıl pamuk piyasasında fiyatlar artarken aşamalı olarak istikrar korunuyor. Dönüm başına elde edilen gelir 1500 yuanı aştı. Dolayısıyla çiftçilerin gelir artışında istikrar sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorum