Xinjiang yerel hükümetinden ABD’ye tepki

rBABCmHGz1-AXqZTAAAAAAAAAAA982.1022x587.jpg

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti, dün bir açıklama yaparak, ABD’de onaylanan sözde “Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasası”nı sert bir dille kınadı.

Xinjiang yerel hükümeti, ABD’nin art niyetli girişiminin insan hakları kisvesi altında siyasi komploya ve ekonomik hegemonyacılığa kalkışmayı, Xinjiang’da yaşayan çeşitli etnik grupların güzel bir yaşama sahip olma haklarını çiğnemeyi ve böylece Çin’in kalkınmasını engellemeyi hedeflediğini vurguladı.

Xinjiang yerel hükümeti, son yıllarda istihdamı artırmayı bölgenin en önemli projelerinden biri olarak gördüklerine dikkat çekerek, 2020 yılı sonu itibarıyla bölgede istihdam edilen toplam nüfusun yüzde 19,4 artarak 13 milyon 560 bine ulaştığı bilgisini verdi.

Açıklamada, Xinjiang’daki işçilerle köylülerin haklarına saygı gösterildiği, iş fırsatı, sosyal güvenlik, maaş, izin ve mesleki güvence gibi alanlarda tüm işçilerle köylülere eşit davranıldığı belirtilirken, sözde “zorla çalıştırma” “yüzyılın yalanı” olarak nitelendi.ABD’de başta azınlıklar olmak üzere tüm işçilerin haklarının sistematik şekilde ihlal edildiğine dikkat çekilen açıklamada, ABD’nin “zorla çalıştırma” ithamını en çok hak eden ülke olduğunun altı çizildi.

Xinjiang ile ilgili meselelerin Çin’in iç işi olduğuna, hiçbir ülkenin veya gücün Çin’e müdahale etmesine izin verilmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, ABD’nin söz konusu yasasının bir kâğıt parçasından ibaret olduğu, Washington’un bu yöndeki girişimlerinin uluslararası toplumda alay konusu hâline geldiği ifade edildi.

Yorumlar

yorum