“Xinjiang hakkındaki yalan haberler böyle uydurulmuş!”

20191227185050357_43033.jpg

ABD merkezli haber sitesi The Grayzone’da yer alan bir araştırmada, Çin karşıtı kuruluşlar ile kişilerin Çin’in Xinjiang sorunu hakkında ileri sürdükleri bilgilerin sahte olduğu ortaya koyuldu. Bu gelişme, uluslararası toplumun Xinjiang sorunu hakkındaki gerçekleri öğrenmesine bir pencere açtığı gibi, Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin Çin’i bastırmak için gerçekleştirdikleri komplo girişimlerini de açığa çıkardı.

The Grayzone editörü Max Blumenthal ve Kanadalı yazar Ajit Singh tarafından hazırlanan araştırmada, “Xinjiang’da milyonlarca Müslüman tutuklanıyor” şeklindeki iddianın Batılı basın kuruluşlarında sürekli ortaya atıldığı, ancak derinlemesine incelendiğinde bu iddianın sağlam bir temeli bulunmadığı kaydedildi.

The Grayzone’da öncelikle “Çin İnsan Haklarının Koruyucusu Ağı” (CHRD) isimli bir kuruluşun asılsız ifadeleri yayımlandı. Söz konusu kuruluşun asılsız iddiasında, BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’ne sunulan bir raporda, “yaklaşık milyon Uygur Xinjiang’daki ‘yeniden eğitim kampında’ tutuluyor. Yaklaşık 2 milyon kişi ‘yeniden eğitim’ projesine katılmaya zorlandı” şeklindeki ifadelerin yer aldığı vurgulandı. Bu suçlama, birçok Batılı basın kuruluşu tarafından Çin’e saldırmak amacıyla atılan adımlarda güçlü bir silah olarak kullanıldı. Ancak böyle bir haber nereden çıktı?

The Grayzone’da yayımlanan incelemeye göre, CHRD isimli kuruluşun sözde araştırma sürecinde sadece 8 Uygur ile yapılan görüşmeye dayanarak, 1 ila 2 milyon kişiyi kapsayan bir sonuca varması son derece izansız. Bu kadar az örneğe dayanılarak çıkartılan bu sonuç inandırıcı olabilir mi?

The Grayzone’nin raporunda ayrıca, Adrian Zenz isimli bir aşırı sağcı Hıristiyan’ın, bir gecede Xinjiang sorunu konusunda uzman haline geldiğine dikkat çektildi. Adrian Zenz, ABD Kongresi’ne tanık olarak davet edildi ve Wall Street Journal dahil birçok basın kuruluşunda yazılar yayımlayarak, Xinjiang hakkında bir sürü asılsız ifade ortaya attı. Adrian Zenz’in sözde “Xinjiang’da tutuklu sayısı bir milyonu aştı” iddiası, merkezi Türkiye’de bulunan bir Uygur medya organının haberine dayanıyor. Bu organın bölücü ve aşırıcıları desteklediği biliniyor.

Bazı Batılı büyük basın kuruluşlarının Çin’i karalamaya çalıştığı bir zeminde, bağımsız bir haber sitesi olan The Grayzone’nun gerçeği keşfetmek için objektif incelemelerde bulunması çok değerli bir şey. Sitede açığa çıkarılan bilgilere bakınca, hem CHRD’nin hem de Adrian Zenz’in uzun bir süredir Çin karşıtı faaliyetler yürüttükleri ve Batılı siyasi güçlerle sıkı temaslarda bulundukları anlaşılıyor.

Örneğin, CHRD’nin sermayesi, dünyanın her yerinde renkli devrim yapmayı planlayan ABD’li Demokrasi İçin Ulusal Fon’dan sağlanıyor.

Adrian Zenz ise, ABD’de ÇKP karşıtı bir vakıfın üyesi. Zenz basına verdiği bir demeçte, Xinjiang hakkındaki tahminlerin “spekülatif” olduğunu kabul etti. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi sözcüsü de kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, başta Zenz olmak üzere bazı kişilerin ABD’nin istihbarat teşkilatları tarafından desteklendiğini ve sözde uzman sıfatıyla tamamen uydurulmuş açıklamalar yaptığını ve böylece ABD’deki Çin karşıtı güçlerle birlikte Xinjiang’ı karalamaya çalıştığını söyledi.

Daha da derine bakılırsa, Batı tarafından desteklenen bu kurumlar ve kişilerin tamamen asılsız iddialarla ayakta durabilmesi, Çin’e karşı çıkma amacı güden bir siyasi zincir kurulduğunu gösteriyor. Örneğin, başta New York Times ve The Guardian olmak üzere bazı Batılı medya kuruluşları, yalanların sahipleriyle bir olup, Xinjiang ile ilgili yalanlar yaratarak yabancı kamuoyunun Çin’le ilgili yanlış bilgilerini arttırmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, bazı Batılı siyasetçiler, siyasi çıkarlarından dolayı ülkelerinde Çin karşıtı politikalar çıkarılmasını destekleyerek, Çin’e siyasi baskı yapma ve Çin’in kalkınmasını engelleme girişimlerinde bulunuyor.

Küreselleşme ve bilişim seviyesinin hızla geliştiği bugünlerde yabancı kamuoyunun Çin toplumunun gerçeklerini anlamasına engel olan söz konusu bu girişimler asla amacına ulaşmayacaklar.

Diğer yandan, Batılı sosyal medya platformlarında etnik gruba mensup 100’den fazla kişinin Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezlerinde öğrenim aldıktan sonra ortadan kaybolduğuna dair sahte haberler üzerine, Çin Medya Grubu’ndan gazeteciler derhal Xinjiang’a gidip olay hakkında araştırma başlattı. Araştırmanın sonucunda, “kayıp listesinde” bulunan 100’den fazla kişinin yarısından fazlasına isimlerin yanlış yazıldığından ulaşılamadığı , diğerlerinin de normal hayatını sürdürdüğü ve birçoğunun merkezi beceri eğitim merkezlerine hiç gitmediği belirlendi.

Yalanlar, sabun köpüğü gibidir, hafifçe bir dokunma ile yok olur. Bölgede yapılan araştırılmaların çoğalmasıyla birlikte daha fazla kişi, Xinjiang’la ilgili yalanların gizli yöntemlerle yaratıldığını anlıyor. Xinjiang’ı karalayan iddialar uluslararası toplumu artık yanıltamayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum