Xi’nin öğrencilerden beklentileri

Bugün, Çin’deki ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde yeni sömestirin ilk günü. Öğrenciler, hayatlarındaki yeni bir aşamaya ilk adımlarını attı.

Eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve öğrencilerin yüklerinin hafifletilmesi için bazı yeni tedbirler de bugün itibarıyla uygulanmaya başlandı.

Çin Komünist Parti (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, birçok kez okullara, üniversite kampüslerine ve dersliklere girip öğrencilerle sohbet ederek, onlardan beklentilerini dile getirdi, onları hayallerinin peşinden gitmeye teşvik etti.

“ ‘Kızıl genler’ nesilden nesile aktarılmalı”

Xi Jinping, 16 Eylül 2020’de Hunan eyaletindeki Chenzhou kentinin Rucheng ilçesinde Yao etnik grubunun yaşadığı bir köyde incelemelerde bulundu.

Xi, köyün ilkokulundaki incelemeleri esnasında öğrencilere şunları söyledi: “Kızıl genler sizlerde de görebiliyorum. Devrim davası nesilden nesile aktarılmalı. Devrim davası daima zihninizde olmalı. Sosyalizmin inşacısı ve temsilcisi olmak için çaba göstermelisiniz.”

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-1

Hunan eyaletine bağlı Chenzhou kentinde yer alan Rucheng ilçesinde Yao etnik grubunun yaşadığı bir köydeki ilkokul öğrencileri

“Bilim ruhu geliştirilmeli”

Xi Jinping, 24 Aralık 2016’de Beijing’deki 1 Ağustos Okulu’ndaki küçük uydu araştırma ekibine hitaben kaleme aldığı mektupta, öğrenciler tarafından geliştirilen bilimin popülerleştirilmesi amaçlı küçük uydunun kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Xi, “Bilime olan ilginizi koruyarak daha fazla gençte bilim hevesi uyandırmanızı ve ülkeye katkı sağlayan kalifiye çalışanlar olmak için çalışmanızı arzu ediyorum.” diye konuştu.

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-2

Beijing’deki 1 Ağustos Okulu’nun uzay eğitimi

“Güçlü bedenlere sahip olmalısınız”  

Xi Jinping, 21 Nisan 2020’de Shaanxi eyaletinin Ankang kentine bağlı Pingli ilçesindeki bir ilkokulda incelemelerde bulunurken, “Günümüzde çocukların çoğu gözlük takıyor. Bu durum beni endişelendiriyor. Fiziksel egzersiz yetersizliğinden dolayı öğrencilerin sağlık seviyesi de geriliyor. Öğrencilerin güçlü bir bedene sahip olması için çaba harcanmalı.” dedi.

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-3

Shaanxi eyaletinin Ankang kentinde yer alan Pingli ilçesindeki bir ilkokulda öğrenciler egzersiz yapıyor

“Öğrencilerin toplumsal pratiklere katılımına önem verilmeli”

21 Haziran 1990 – 9 Mayıs 1996 tarihleri arasında ÇKP Fuzhou Komitesi Sekreteri olarak görev yapan Xi Jinping, aynı zamanda Minjiang Mesleki Yüksekokulu’nun (günümüzde Minjiang Akademisi) müdürlüğünü üstleniyordu. Xi, o dönemde, nitelikli ve toplumsal ihtiyaçlara uyan okulların kurulması fikrini ortaya koymuştu.

25 Mart 2021’de Minjiang Akademisi’nde incelemelerde bulunan Xi, öğretmen ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Okullarda toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda bölümler oluşturulmalı; ahlak, zekâ, beden, sanat ve emek açılarından kapsamlı şekilde gelişmiş sosyalizmin inşacıları ve temsilcileri yetiştirilmeli.” dedi.

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-4

Minjiang Akademisi’ndeki öğrenciler

“Ulusal birlik korunmalı”

Xi Jinping, 28 Nisan 2014’te Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar kentinde yer alan Konaşehir ilçesine bağlı Tokkuzak kasabasındaki bir ilkokulu ziyaret ederek, çift dilli (Çince ve Uygurca) eğitim ile ilgili bilgi aldı.

Xi, “Etnik azınlıklardan öğrencilere yönelik çift dilli eğitime önem verilmeli. Çince öğrenenler, gelecekte daha fazla iş imkânı bulabilir ve daha da önemlisi ulusal birliğe daha çok katkıda bulunabilirler.” dedi.

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-5

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar kentine bağlı Tokkuzak kasabasında ilkokul öğrencileri kaligrafi dersinde.

“Öğrenciler bilgi edinmek için çok çalışmalı”

Xi Jinping, 17 Eylül 2020’de Hunan Üniversitesi’nde incelemelerde bulunurken, “Okuldaki zamanınızı iyi bir şekilde değerlendirmeli, dünyayı ve hayatı doğru şekilde kavramalı, doğru değer yargılarına sahip olmalısınız. Hayatınızdaki ilk adımı atarak Çin halkının büyük yeniden canlanışına katkı sağlamaya çalışmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Xi’nin öğrencilerden beklentileri_fororder_xi-6

Hunan Üniversitesi’nin kütüphanesinde ders çalışan öğrenciler

Yorumlar

yorum