Xi’nin kitabı ile ilgili belgesel Türkiye’de yayına giriyor

news_c463c3f5ec2f5a5bcb9428d60a2a83cd-750X422.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in kaleme aldığı “Çin’in Yönetimi” isimli kitapla ilgili belgesel film Türkiye’de yayına girecek.

Konuyla ilgili anlaşma dün, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile Çin Ulusal Radyo ve Televizyon Genel Müdür Yardımcısı Gao Jianmin ve Çin’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cheng Weihua’nın katıldığı törende imzalandı.

İbrahim Eren törende yaptığı konuşmada, Çin ile Türkiye’nin son yıllarda radyo ve televizyon alanında kurduğu iletişim ve iş birliğinin sürekli derinleştiğini anımsattı. Eren, söz konusu belgesel aracılığıyla Türk halkının Çin’i kapsamlı olarak tanımasını ve filmin iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu derinleştirmede olumlu rol oynamasını umduğunu dile getirdi.

Gao Jianmin ise, Çin ve Türkiye’nin Kuşak ve Yol projesinde birbirinin doğal ortağı olduğuna işaret etti.

Gao, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Temmuz ayında yaptığı görüşmede, Çin ile Türkiye’nin yeni yükselen önemli piyasalar ve önemli gelişen ülkeler olduğunu, bu nedenle iki tarafın stratejik iş birliğini güçlendirmesinin büyük önem taşıdığını söylediğini hatırlattı.

Gao, söz konusu etkinliğin Çin ile Türkiye arasındaki kültürel ve beşeri iletişim ile iş birliğini derinleştirmek amacıyla alınan somut bir önlem olduğu gibi, iki ülke halkının karşılıklı anlayışı arttırması için de önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum