“Xi’nin ifadeleri Hong Kong’da istikrara giden yolu gösteriyor”

20191116143415169_50967.jpg

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Hong Kong ve Macao İşleri Ofisi Sözcüsü Yang Guang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Hong Kong’daki son duruma ilişkin açıklamasının, bölgedeki şiddet olaylarına son verilmesi konusunda merkezi hükümetin en güçlü duruşu sergilediğini belirtti.

Yang Guang dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Xi’nin Brezilya’nın başkenti Brasilia’da düzenlenen 11. BRICS Liderler Zirvesi’ne katıldığı sırada Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki durum hakkında yaptığı konuşmanın, Hong Kong’da istikrara giden yolu gösterdiğini söyledi.

Sözcü, Hong Kong’daki kaosun beş aydan uzun bir zamandır sürdüğüne dikkat çekerek, bölgede yasadışı eylemler ile şiddet olaylarının son dönemdeki yükselişi karşısında Cumhurbaşkanı Xi’nin şiddete ve kaosa son verilmesi konusunda en güçlü duruşu sergilediğine dikkat çekti.

Yang, Xi’nin ifadelerinin, Hong Kong halkı için bir ilham kaynağı olan Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam ve liderliğindeki yönetime güçlü bir destek niteliği taşımasının yanı sıra, şiddet yanlısı eylemciler ile arkasındaki güçlere yapılan en sert uyarı olduğunu kaydetti.

Yang, “Xi’nin ifadeleri doğrultusunda, Hong Konglu yetkililerin bölgeyi yasalar doğrultusunda yönetmeye devam etmelerine, Hong Kong polisinin yasaları kararlılıkla uygulamasına, Hong Kong’un yargı mercilerinin şiddet ve suça karışmış eylemcileri yasaya uygun olarak cezalandırmasına destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

Sözcü, Hong Kong’da en kısa sürede asayişin tesis edilmesi ve kargaşanın sona ermesi amacıyla şiddete karşı durulması ve hukukun üstünlüğünün güvence altına alınması için kamusal alana hakim olacak olumlu bir atmosferin yaratılmasının desteklenmesi ve teşvik edilmesi bakımından çeşitli araçlardan istifade edileceğini belirtti.

Diğer yandan, Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Ofisi de dün bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Xi’nin konuşmasıyla Çin hükümetinin Hong Kong’daki son duruma yönelik güçlü bir tutum sergilediğine vurgu yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum